Link (Mars)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Położenie wychodni „Link”

Link – naturalna odkrywka skał na Marsie znajdująca się w kraterze Gale, 50 metrów od miejsca lądowania łazika Curiosity, miejsca noszącego nazwę Bradbury Landing[1][2][3]. Odkrywka Link znajduje się w grupie ciekawych trzech wychodni, z których pozostałe dwie to Goulburn i Hottah[4].

Na zdjęciu uzyskanym przez kamerę łazika Curiosity w wychodni skał widać zaokrąglone fragmenty żwiru lub zlepieńców, o wymiarach dochodzących do kilku centymetrów. Erozja wychodni powoduje rozpad zlepieńców żwiru, który opada na podłoże, tworząc stertę. Charakterystyczne cechy odkrywki są zgodne z cechami litej skały osadowej złożonej z ziaren żwiru scementowanych lepiszczem, albo skały, która powstała w wyniku osadzania się wody i składa się z wielu mniejszych zaokrąglonych i spojonych skał. Zaokrąglone ziarna (dowolnej wielkości) powstają w wyniku ścierania w transporcie rumowiska, poprzez oddziaływanie wiatru lub wody, podczas obijania się ziaren o siebie. W wychodni Link, żwirowe kamienie są zbyt duże, aby mogłyby być transportowane przez wiatr. Przy tej wielkości kamieni, zaokrąglenie wystąpiło w transporcie poprzez strumień wody.

Nazwa Link pochodzi od znaczącej formacji skalnej na terytoriach Północno-Zachodniej Kanady, gdzie znajduje się również jezioro o tej samej nazwie[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Curiosity's Roadside Discoveries (ang.). NASA, 27 września 2012. [dostęp 16-4-2013].
  2. PIA16057: Curiosity in Exaggerated Color (ang.). NASA, 14-08-2012. [dostęp 18-04-2013].
  3. Mars Streambed (ang.). NASA, 28 września 2012. [dostęp 2013-04-16].