Linkowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linkowanie (ang. link building) – zestaw działań związanych z optymalizacją dla wyszukiwarek internetowych wewnątrz i na zewnątrz strony internetowej, których celem jest poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarkach internetowych, a pośrednio zwiększenie ilości wejść na daną stronę lub linków zwrotnych. Poprawna implementacja linkowania może zwiększyć ilość wysokiej jakości odniesień do danej strony internetowej, co z kolei może przełożyć się na wyższą pozycję w rankingu wyszukiwarek internetowych[1]. Wykorzystywane jest także jako strategia w kampaniach marketingowych, których celem jest zwiększenie świadomości marki[1], jak również zbudowanie dobrego jakościowo profilu linków serwisu, co może mieć bezpośrednie przełożenie na pozycjonowanie go w wynikach wyszukiwania.

Utworzenie linka do strony internetowej mówi wyszukiwarce, że linkowana strona internetowa jest warta polecenia. To jak głosowanie w wyborach tylko od dłuższego czasu nie ilość linków, a ich jakość ma decydujące znaczenie.

Linki można podzielić ze względu na ich umiejscowienie[2]:

 • wewnętrzne – umieszczone są w ramach jednej witryny, a ich celem jest ułatwienie internautom i robotom wyszukiwarek poruszania się po stronie. Dzięki temu czas przebywania na witrynie może znacząco się poprawić, a dodatkowo ma to pozytywny wpływ na pozycję danej podstrony w wyszukiwarce internetowej. Linkowanie wewnętrzne nie wiąże się z żadnym kosztem poza czasem, jaki temu poświęcimy, dlatego warto to zrobić.
 • zewnętrzne – umieszczone są one na witrynach zewnętrznych. Linkowanie zewnętrzne przenosi użytkownika pomiędzy różnymi domenami.

Ze względu na ich jakość[3]:

 • naturalne – pojawiają się gdy ktoś uzna naszą treść za wartościową, pomocną i umieści link do niej na innej stronie. Jeśli tylko autor strony zadba o to, aby na Twojej stronie znajdowały się najbardziej wartościowe treści, możesz liczyć wkrótce na pozyskanie w ten sposób linków.
 • nienaturalne – najczęściej umieszczane są za pomocą programów automatyzujących pozyskiwanie linków np. poprzez systemy wymiany linków, spamowanie for i blogów lub poprzez zakup. Liczba linków zwiększa się tak jak przy naturalnym pozyskiwaniu linków i wyszukiwarki mogą chcieć promować takie witryny jako polecane przez innych internautów. Nienaturalne pozyskiwanie linków jest zautomatyzowane, niedrogie, ale też dość ryzykowne, bo mechanizmy wyszukiwarek są coraz to bardziej udoskonalane i są w stanie wykryć nienaturalnie pozyskane linki i nałożyć na nie kary ręczne.

Oraz ze względu na ich atrybut:

 • dofollow – dyrektywa nakazująca robotom indeksującym wejście na konkretną domenę. Przekazują część wartości strony, z której pochodzi link tzw. PageRank.
 • nofollow – mają mniejsze znaczenie niż linki dofollow i nie podlegają analizie robotów indeksujących oraz nie przekazują tzw. PageRank[4].
 • ugc (UGC = User Generated Content) – atrybut wprowadzony przez Google w 2019 roku – służy do oznaczania linków, które wygenerował użytkownik (np. komentarze na blogach, forach internetowych)
 • sponsored – atrybut wprowadzony przez Google w 2019 – służy do oznaczania linków płatnych[5].

Od kilku lat osoby odpowiedzialne za działania seo zdecydowanie zalecają naturalne pozyskiwanie linków, bo nie tylko potrafią one poprawić pozycję naszej strony w wyszukiwarce, ale zwiększają ruch i pozytywnie wpływają na wizerunek marki. W tym miejscu bardzo często pozycjonowanie łączy się z content marketingiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Matt Bailey, Internet Marketing: An Hour a Day, John Wiley & Sons, 5 kwietnia 2011, s. 83–84, ISBN 978-0-470-63374-8 [dostęp 2015-11-29] (ang.).
 2. Eric Ward, Garrett French, Ultimate Guide to Link Building: How to Build Backlinks, Authority and Credibility for Your Website, and Increase Click Traffic and Search Ranking, Entrepreneur Press, marzec 2013, s. 195–196, ISBN 978-1-59918-442-5 (ang.).
 3. t, Optymalizacja seo off site, nochet – Seo, marketing i cyberbezpieczeństwo., 7 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-12] (pol.).
 4. Backlinks – pozyskiwanie linków, Getso.pl, 14 listopada 2016 [dostęp 2018-12-15] [zarchiwizowane z adresu 2018-12-15] (pol.).
 5. Link building – na czym polega i jak go robić skutecznie?, Sempai.pl, 7 maja 2018 [dostęp 2021-07-22] (pol.).