Linkowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Linkowanie (ang. Link building) – zestaw działań związanych z optymalizacją dla wyszukiwarek internetowych wewnątrz i na zewnątrz strony internetowej, których celem jest poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarkach internetowych, a pośrednio zwiększenie ilości wejść na daną stronę lub linków zwrotnych. Poprawna implementacja linkowania może zwiększyć ilość wysokiej jakości odniesień do danej strony internetowej, co z kolei może przełożyć się na wyższą pozycję w rankingu wyszukiwarek internetowych[1]. Wykorzystywane jest także jako strategia w kampaniach marketingowych, których celem jest zwiększenie świadomości marki[1] jak również zbudowanie dobrego jakościowo profilu linków serwisu, co może mieć bezpośrednie przełożenie na pozycjonowanie go w wynikach wyszukiwania.

Obecnie linkowanie to jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na pozycję strony[potrzebny przypis], aczkolwiek wyszukiwarka Google, najpopularniejsza w Polsce strona tego typu[2], stale próbuje ograniczyć wartość tego wskaźnika na rzecz innych wyszukiwarek jak Bing czy Yahoo[niejasne].

Utworzenie linka do strony internetowej mówi wyszukiwarce, że linkowana strona internetowa jest warta polecenia. To jak głosowanie w wyborach tylko od dłuższego czasu nie ilość linków, a ich jakość ma decydujące znaczenie.

Linki można podzielić ze względu na ich umiejscowienie[3]:

 • wewnętrzne[4][5] - umieszczone są w ramach jednej witryny, a ich celem jest ułatwienie internautom i robotom wyszukiwarek poruszania się po stronie. Dzięki temu czas przebywania na witrynie może znacząco się poprawić, a dodatkowo ma to pozytywny wpływ na pozycję danej podstrony w wyszukiwarce internetowej. Linkowanie wewnętrzne nie wiąże się z żadnym kosztem poza czasem, jaki temu poświęcimy, dlatego warto to zrobić.
 • zewnętrzne - umieszczone są one na witrynach zewnętrznych. Linkowanie zewnętrzne przenosi użytkownika pomiędzy różnymi domenami[6].

Ze względu na ich jakość[7]:

 • naturalne - pojawiają się gdy ktoś uzna naszą treść za wartościową, pomocną i umieści link do niej na innej stronie. Jeśli tylko autor strony zadba o to, aby na Twojej stronie znajdowały się najbardziej wartościowe treści, możesz liczyć wkrótce na pozyskanie w ten sposób linków.
 • nienaturalne - najczęściej umieszczane są za pomocą programów automatyzujących pozyskiwanie linków np. poprzez systemy wymiany linków, spamowanie for i blogów lub poprzez zakup. Liczba linków zwiększa się tak jak przy naturalnym pozyskiwaniu linków i wyszukiwarki mogą chcieć promować takie witryny jako polecane przez innych internautów. Nienaturalne pozyskiwanie linków jest zautomatyzowane, niedrogie, ale też dość ryzykowne, bo mechanizmy wyszukiwarek są coraz to bardziej udoskonalane i są w stanie wykryć nienaturalnie pozyskane linki i nałożyć na nie kary ręczne.

Oraz ze względu na ich atrybut:

 • dofollow - dyrektywa nakazująca robotom indeksującym wejście na konkretną domenę. Przekazują część wartości strony, z której pochodzi link tzw. PageRank.
 • nofollow - mają mniejsze znaczenie niż linki dofollow i nie podlegają analizie robotów indeksujących oraz nie przekazują tzw. PageRank[8].

Od kilku lat osoby odpowiedzialne za działania seo zdecydowanie zalecają naturalne pozyskiwanie linków, bo nie tylko potrafią one poprawić pozycję naszej strony w wyszukiwarce, ale zwiększają ruch i pozytywnie wpływają na wizerunek marki. W tym miejscu bardzo często pozycjonowanie łączy się z content marketingiem.

Mimo że linkowanie ma coraz słabszy wpływ na układanie rankingu wyników organicznych, to całkowite pozbycie się tego czynnika z algorytmów wydaje się niemożliwe. W 2014 r. próbę zdewaluowania linkowania podjął się zespół wyszukiwarki Yandex[9], ale bezskutecznie. Wyniki dostarczane wyłącznie w oparciu o czynniki behawioralne i zawartość stron okazały się niewystarczające do dostarczenia użytkownikom trafnych wyników.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Matt Bailey, Internet Marketing: An Hour a Day, John Wiley & Sons, 5 kwietnia 2011, s. 83–84, ISBN 978-0-470-63374-8 [dostęp 2015-11-29] (ang.).
 2. Wyszukiwarki – domeny » gemiusRanking PL — wersja polska, ranking.pl [dostęp 2015-12-02].
 3. Eric Ward, Garrett French, Ultimate Guide to Link Building: How to Build Backlinks, Authority and Credibility for Your Website, and Increase Click Traffic and Search Ranking, Entrepreneur Press, marzec 2013, s. 195-196, ISBN 978-1-59918-442-5 (ang.).
 4. Paweł Gontarek, Linkowanie wewnętrzne jako element strategii SEO, 16 września 2018.
 5. Struktura strony internetowej kluczem do sukcesu. Wszystko o linkowaniu wewnętrznym. | Grzegorz Minior, „Grzegorz Minior”, 3 lipca 2018 [dostęp 2018-07-16] (pol.).
 6. Linkowanie wychodzące - ABC Linkowania SEO, Marketing Match, 12 sierpnia 2019 [dostęp 2020-10-20] (pol.).
 7. t, Optymalizacja seo off site, nochet - Seo, marketing i cyberbezpieczeństwo., 7 sierpnia 2020 [dostęp 2020-08-12] (pol.).
 8. Backlinks - pozyskiwanie linków, Getso.pl, 14 listopada 2016 [dostęp 2018-12-15] (pol.).
 9. Dlaczego to link stał się podstawowym czynnikiem rankingowym?, paq-studio.com [dostęp 2019-06-10].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]