Linkowanie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Linkowanie (ang. link building) – zestaw działań związanych z optymalizacją dla wyszukiwarek internetowych wewnątrz i na zewnątrz strony internetowej, których celem jest poprawienie pozycji witryny w wyszukiwarkach internetowych, a pośrednio zwiększenie ilości wejść na daną stronę lub linków zwrotnych. Poprawna implementacja linkowania może zwiększyć ilość wysokiej jakości odniesień do danej strony internetowej, co z kolei może przełożyć się na wyższą pozycję w rankingu wyszukiwarek internetowych[1][2]. Wykorzystywane jest także jako strategia w kampaniach marketingowych, których celem jest zwiększenie świadomości marki[1], jak również zbudowanie dobrego jakościowo profilu linków serwisu, co może mieć bezpośrednie przełożenie na pozycjonowanie go w wynikach wyszukiwania.

Utworzenie linka do strony internetowej mówi wyszukiwarce, że linkowana strona internetowa jest warta polecenia. To jak głosowanie w wyborach tylko od dłuższego czasu nie ilość linków, a ich jakość ma decydujące znaczenie.

Rodzaje linkowania[edytuj | edytuj kod]

Linkowanie można podzielić z uwagi na różne parametry. Najczęściej wyróżnia się

Linkowanie wg lokalizacji linków[3][4]:[edytuj | edytuj kod]

 • linkowanie wewnętrzne (ang. internal linking) – rodzaj linkowania, polegający na umieszczaniu w obrębie jednej strony internetowej hiperłącz prowadzących do innych podstron tego samego serwisu. Głównym celem linkowania wewnętrznego jest ułatwienie użytkownikom i robotom wyszukiwarek nawigacji oraz przeszukiwania treści w ramach danej witryny. Poprawne linkowanie wewnętrzne może zwiększyć czas spędzony przez użytkownika na stronie oraz wpływać pozytywnie na pozycję poszczególnych podstron w wynikach wyszukiwania. Działa to na zasadzie polecania i podkreślania ważności określonych treści dla wyszukiwarek. Realizacja tego typu linkowania nie generuje dodatkowych kosztów poza czasem poświęconym na jego implementację[4][5]. Linkowanie wewnętrzne prowadzić można poprzez np. menu główne, sekcje boczne, breadcrumbs (ścieżka nawigacyjna), linki śródtekstowe, bibliotekę plików, mapy HTML.[6]
 • linkowanie zewnętrzne (ang. external linking) – polega na umieszczaniu na danej stronie internetowej hiperłącz prowadzących do zasobów znajdujących się poza domeną tej strony. Z punktu widzenia konkretnej witryny, linki zewnętrzne mogą kierować użytkowników do innych źródeł w sieci, oferując dodatkowe informacje lub materiały. Z drugiej strony, linki kierujące do danej strony z zewnętrznych witryn (tzw. backlinki) są jednym z czynników branych pod uwagę przez algorytmy wyszukiwarek przy ocenie autorytetu i wartości strony, wpływając na jej pozycję w wynikach wyszukiwania[4].

Linkowanie wg parametru jakości linków:[edytuj | edytuj kod]

 • Linkowanie naturalne (linkowanie organiczne)– rodzaj linkowania, w ramach którego backlinki do strony pojawiają się spontanicznie, kiedy inny użytkownik uważa zawartość strony za cenną i decyduje się umieścić link prowadzący do niej na swojej stronie. Jeśli treści na stronie są wartościowe i wyróżniają się jakością, istnieje większa szansa na naturalne zdobywanie linków od innych twórców treści w sieci[2][4].
 • Linkowanie nienaturalne (często określane jako linkowanie spamowe) – polega na umieszczaniu linków zewnętrznych w sposób sztuczny, najczęściej za pomocą narzędzi automatyzujących ten proces. Przykłady nienaturalnego linkowania obejmują systemy wymiany linków, spamowanie forów i blogów oraz zakupy linków. Pomimo że taki sposób działania może szybko zwiększyć liczbę linków prowadzących do witryny, jest on ryzykowny. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google czy Bing, doskonalą swoje algorytmy w celu wykrywania i penalizowania stron korzystających z nienaturalnych metod linkowania[7]. Mechanizmy te mogą nakładać kary ręczne na witryny, które wykorzystują nienaturalne metody pozyskiwania linków, co może prowadzić do spadku pozycji w wynikach wyszukiwania[8].

Od kilku lat osoby odpowiedzialne za działania SEO zdecydowanie zalecają naturalne pozyskiwanie linków, bo nie tylko potrafią one poprawić pozycję naszej strony w wyszukiwarce, ale zwiększają ruch i pozytywnie wpływają na wizerunek marki. W tym miejscu bardzo często pozycjonowanie łączy się z content marketingiem.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Matt Bailey, Internet Marketing: An Hour a Day, John Wiley & Sons, 5 kwietnia 2011, s. 83–84, ISBN 978-0-470-63374-8 [dostęp 2015-11-29] (ang.).
 2. a b Bing Webmaster Tools, www.bing.com [dostęp 2023-08-21].
 3. Eric Ward, Garrett French, Ultimate Guide to Link Building: How to Build Backlinks, Authority and Credibility for Your Website, and Increase Click Traffic and Search Ranking, Entrepreneur Press, marzec 2013, s. 195–196, ISBN 978-1-59918-442-5 (ang.).
 4. a b c d Discover your links | Google Search Central Blog, Google for Developers [dostęp 2023-08-21] (ang.).
 5. Paweł Moczulski, Linkowanie wewnętrznie. Złe i dobre praktyki w linkowaniu, Simpliteca, 2 października 2018 [dostęp 2023-08-21] (pol.).
 6. Cena pozycjonowania-co się na nią składa i za co w SEO płaci klient?- Katarzyna Baranowska pisze, Optymalizacja linków wewnętrznych pod kątem SEO - Katarzyna Baranowska, 12 maja 2023 [dostęp 2024-01-23] (pol.).
 7. Aktualizacje dotyczące spamu w wyszukiwarce Google | Centrum wyszukiwarki Google | Nowości, Google for Developers [dostęp 2023-08-21] (pol.).
 8. Zasady dotyczące spamu w wyszukiwarce Google | Centrum wyszukiwarki Google | Documentation, Google for Developers [dostęp 2023-08-21] (pol.).