Liszkawa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liszkawa
Liškiava
Ilustracja
Klasztor w Liszkowie
Państwo  Litwa
Okręg olicki
Rejon orański
Populacja (2005)
• liczba ludności

37
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Liszkawa
Liszkawa
Ziemia 54°04′50″N 24°03′20″E/54,080556 24,055556
Strona internetowa
Portal Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Liszkawa[1] (Liszków, lit. Liškiava) – wieś na Litwie, położona na lewym brzegu Niemna, 9 km od Druskienik. W okresie międzywojennym w granicach Litwy. 1 grudnia 2000 roku w Liszkawie odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Litwy.

Liszków nad Niemnem
  • Góra Zamkowa nad Niemnem to grodzisko z resztkami zamku. grodzisko działało w okresie od III w. p.n.e. do IX w. n.e. W XI w. miał tu istnieć gród - Nowogródek - siedziba i miejsce koronacji księcia Mendoga. Książę Witold wzniósł tu murowany zamek, do naszych czasów ocalało przyziemie okrągłej baszty. Obok Góra Kościelna na której był kamienny kościół, dziś pozostały jedynie fundamenty budynku.

Do ok. 1800 miasto.

Niemen był granicą III rozbioru Polski. Kościół i klasztor dominikanów usytuowane na wysokim lewym brzegu rzeki znalazły się w zaborze pruskim.

  • Kościół i klasztor (podominikański) ufundował w końcu XVII w. Jerzy Kosiłło, który sprowadził tu dominikanów z Sejn. W 1796 r. Prusacy zamknęli klasztor i zamienili go na więzienie dla księży. Kiedy więzienie przeniesiono na Św. Krzyż w klasztorze umieszczono bibliotekę, a po II wojnie - szkołę średnią. Kościół w 1812 r. zamieniono na parafialny. Obecnie w klasztorze urządza się muzeum oo. dominikanów.
  • Kościół pw. św. Trójcy zbudowano w latach 1704-1741 (wzorowany na kościele sakramentek z warszawskiego Nowego Miasta). Bardzo cenny wystrój wnętrza kościoła. Z kościołem łączy się budynek klasztoru zbudowany na początku XVIII w. Kościół został wzniesiony na planie krzyża greckiego. Posiada rokokowe wnętrze. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej. Przed kościołem stoi kolumna z początku XIX wieku, na której umieszczono drewnianą, ludową rzeźbę św. Agaty z XVIII wieku[2].
  • Spichlerz - dwukondygnacyjny - z początku XVIII w. usytuowany naprzeciwko klasztoru.

Przypisy

  1. Komisja Standaryzacji Nazw Geograficznych poza granicami Polski: Polskie Nazwy Geograficzne Świata. T. II: Europa Wschodnia i Azja. Warszawa: Główny Geodeta Kraju, 1996, s. 31. ISBN 83-7144-733-7.
  2. Litwa. Piękna nieznajoma. Wilno: Margi raštai, 2005. ISBN 9986-09-291-4.