Liszkowo (Litwa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Liszkawa)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Liszkowo
Liškiava
Ilustracja
Klasztor w Liszkowie
Państwo  Litwa
Okręg olicki
Rejon orański
Populacja (2005)
• liczba ludności

37
Położenie na mapie Litwy
Mapa lokalizacyjna Litwy
Liszkowo
Liszkowo
Ziemia54°04′50″N 24°03′20″E/54,080556 24,055556
Strona internetowa
Portal Portal Litwa, Łotwa i Estonia

Liszkowo (lit. Liškiava) – wieś na Litwie, położona na lewym brzegu Niemna, 9 km od Druskienik. 1 grudnia 2000 roku w Liszkowie odbyło się spotkanie prezydentów Polski i Litwy. Do ok. 1800 miasto.

Liszkowo nad Niemnem
  • Góra Zamkowa nad Niemnem to grodzisko z resztkami zamku. Gród funkcjonował w tym miejscu od III w. p.n.e. do IX w. n.e. W XI w. miał tu powstać nowy gród - Nowogródek - siedziba i miejsce koronacji księcia Mendoga. Książę Witold wzniósł tu murowany zamek, z którego do naszych czasów ocalało przyziemie okrągłej baszty. Obok wznosi się Góra Kościelna, na której istniał kamienny kościół, z którego pozostały jedynie fundamenty budynku.

Niemen był granicą III rozbioru Polski. Kościół i klasztor dominikanów usytuowane na wysokim lewym brzegu rzeki znalazły się wówczas w zaborze pruskim.

  • Kościół i klasztor (podominikański) ufundował w końcu XVII w. Jerzy Kosiłło, który sprowadził tu dominikanów z Sejn. W 1796 r. Prusacy zamknęli klasztor i zamienili go na więzienie dla księży. Kiedy więzienie przeniesiono na Św. Krzyż w klasztorze umieszczono bibliotekę, a po II wojnie - szkołę średnią. Kościół w 1812 r. zamieniono na parafialny. Obecnie w klasztorze urządza się muzeum oo. dominikanów.
  • Kościół pw. św. Trójcy zbudowano w latach 1704-1741 (wzorowany na kościele sakramentek z warszawskiego Nowego Miasta). Bardzo cenny wystrój wnętrza kościoła. Z kościołem łączy się budynek klasztoru zbudowany na początku XVIII w. Kościół został wzniesiony na planie krzyża greckiego. Posiada rokokowe wnętrze. W jednym z bocznych ołtarzy znajduje się łaskami słynący obraz Matki Boskiej. Przed kościołem stoi kolumna z początku XIX wieku, na której umieszczono drewnianą, ludową rzeźbę św. Agaty z XVIII wieku[1].
  • Spichlerz - dwukondygnacyjny - z początku XVIII w. usytuowany naprzeciwko klasztoru.
  • Cmentarz katolicki z nagrobkami z XIX wieku. Na cmentarzu między innymi groby ,marszałka szlachty powiatu trockiego Seweryna von Romera (1820-1885) oraz Teodory Romerowej (1820-1901).

Przypisy

  1. Litwa. Piękna nieznajoma. Wilno: Margi raštai, 2005. ISBN 9986-09-291-4.