Przejdź do zawartości

Little Charlie & the Nightcats

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Little Charlie & the Nightcats
Ilustracja
Rok założenia

1976

Pochodzenie

Sacramento

Gatunek

blues

Wydawnictwo

Alligator Records

Skład
Rick Estrin, Lorenzo Farrell, J. Hansen, Chris 'Kid' Andersen
Byli członkowie
Charlie Baty, Jay Peterson, Dobie Strange, Brad Lee Sexton, Ronnie James Weber, June Core, Frankie Randall, Joey Ventittelli
Strona internetowa

Little Charlie & the Nightcatsamerykańska grupa muzyczna wykonująca muzykę bluesową, w której skład wchodzą obecnie harmonijkarz i wokalista Rick Estrin, gitarzysta Chris 'Kid' Andersen, basista Lorenzo Farrell i perkusista J. Hansen.

Historia grupy

[edytuj | edytuj kod]

Charlie Baty (ur. 1953) studiował matematykę na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, kiedy w 1976 wraz z Rickiem Estrinem (ur. 1949) utworzył grupę Little Charlie & the Nightcats[1]. Muzyka zespołu opiera się przede wszystkim na bluesie chicagowskim, jednak zawiera w sobie również elementy wielu innych stylów, takich jak wczesny rock and roll, soul, surf music, swing, jump blues, czy western swing. Debiutancki album grupy, All the Way Crazy, ukazał się w 1987, kolejny - Disturbing the Peace - w 1988[1]. Nagrania te pomogły grupie umocnić swoją pozycję na scenie bluesowej, dzięki czemu zaczęli intensywnie koncertować. Występowali m.in. na najdłużej istniejącym festiwalu bluesowym w Stanach Zjednoczonych San Francisco Blues Festival (w latach 1980 i 1982), na Festival International de Jazz de Montréal, czy na festiwalu Bumbershoot w Seattle.

Na albumie "Night Vision" z 1993 zagrał z nimi gitarzysta Joe Louis Walker, który był również producentem płyty[2]. Napisany przez Estrina utwór "My Next Ex-Wife" z tej płyty, zdobył nagrodę W.C. Handy dla najlepszej piosenki roku[1].

W 1996 z grupy odszedł występujący z nią od początku działalności perkusista Dobie Strange. Jego miejsce zajął June Core[1].

W 2008 Baty ogłosił, że zaprzestaje koncertowania z grupą (wyłączając ewentualne koncerty w Europie i wybrane występy w Stanach Zjednoczonych).

W 2009 Baty wystąpił JW-Jonesem na Mont Tremblant Blues Festival, Ottawa Bluesfest, i Piazza Blues w Bellizonie w Szwajcarii. Występy te zostały bardzo dobrze przyjęte przez fanów i krytyków.

Rick Estrin gra dalej z zespołem, który pod nieobecność Baty'ego przyjął nazwę Rick Estrin and the Nightcats. Baty został zastąpiony przez gitarzystę Chrisa 'Kid' Andersena (ur. 1980), pochodzącego z Telemark w Norwegii. Andersen występował m.in. z Charliem Musselwhitem, a także ze swoim własnym zespołem.

Ostatnie nagrania Baty'ego to gościnny udział w nagraniu płyty JW-Jonesa, Bluelisted (2008).

Występy w Polsce

[edytuj | edytuj kod]

W 2004 grupa wystąpiła na 24. edycji Rawa Blues Festival. Zespół pojawił się też 6 lat później, na 30. edycji tego festiwalu, która odbyła się 9 października 2010 w katowickim Spodku[3].

Wybrana dyskografia

[edytuj | edytuj kod]
  • 1987: All the Way Crazy Alligator,
  • 1988: Disturbing the Peace Alligator,
  • 1991: Captured Live [Live] Alligator,
  • 1993: Night VisionAlligator,
  • 1995: Straight Up! Alligator,
  • 1998: Shadow of the Blues Alligator,
  • 2002: That's Big Alligator,
  • 2005: Nine Lives Alligator.

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c d www.allmusic.com. [dostęp 2010-03-01]. (ang.).
  2. www.allmusic.com. [dostęp 2010-03-01].
  3. www.muzyka.dlastudenta.pl. [dostęp 2010-03-09].

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]