Los Cristianos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Los Cristianos – widok ogólny

Los Cristianos – miejscowość turystyczna położona na południu Teneryfy (Wyspy Kanaryjskie).

Miejscowość znajduje się w ścisłej strefie turystycznej posiadającej własny port. W 2009 roku liczyła 19 039 mieszkańców według źródeł Kanaryjskiego Urzędu Statystycznego (dane z 1 stycznia 2009). Los Cristianos znajduje się w gminie Arona i położone jest pomiędzy chronionymi obszarami przyrodniczymi, takimi jak Góra Chayofita i Góra Guaza oraz otwiera się na morze przez zatokę Los Cristianos. Dzięki bliskości innej strefy turystycznej, Playa de las Américas, Los Cristianos doświadczyło silnej ekspansji urbanistycznej wokół swojego portu i plaży, który rozpoczął się w latach 70. XX wieku i trwa do dzisiaj. Dysponuje dwoma plażami o złotych piaskach, licznymi barami i restauracjami oraz dużą ofertą zakwaterowania, którą tworzą apartamenty i hotele wszystkich kategoriach.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Church white Tenerife.JPG

Pierwsze wzmianki historyczne na temat Los Cristianos datowane są na wiek XVI, kiedy to opisuje się już istnienie portu. Na przestrzeni wieków XVII, XVIII i XIX dochodzi do wielokrotnych najazdów pirackich, które zagrażają jego mieszkańcom. Pierwsze stałe zasiedlenie Los Cristianos ma miejsce w latach 60. XIX wieku; wtedy też został opisany przez Pedro de Olivę jako „wioska rybacka w Arona, z trzema domami jednopiętrowymi, jednym domem dwupiętrowym i jedną szopą”. Liczba ludności Los Cristianos zaczęła rosnąć około drugiej połowy XIX wieku wraz z napływem przemysłu i handlu. W związku z oddalonym zagrożeniem najazdów pirackich, Los Cristianos, razem ze swoim naturalnym portem, rozwijało się jako centrum importu i eksportu południowej Teneryfy. W 1909 roku skonstruowane zostaje pierwsze molo, aby usprawnić załadowanie i rozładowanie statków. Rolnictwo nie figurowało w lokalnej gospodarce aż do momentu, gdy tamtejsza ziemia zaczęła być nawadniana ze stref o większą ilości opadów. W 1914 roku, Teofilowi Bello Rodriguezowi udało się doprowadzić wodę z Vilaflor do Los Cristianos, dzięki czemu przed jego mieszkańcami otworzyły się nowe perspektywy. Wkrótce rozpowszechniła się uprawa pomidorów i bananów w tej południowej miejscowości. W roku 1924 rosnąca liczba ludności dała impuls do budowy kaplicy, która została wyburzona w roku 1987, aby na jej miejscu zbudować kościół o większych rozmiarach.

W 1934 roku, w związku z rosnącym znaczeniem rybołówstwa i wymianą handlową, zdecydowanie powiększony został port Los Cristianos tak, aby mógł przyjąć więcej statków o większych rozmiarach. W 1975 roku otwarto codzienne połączenie morskie dla pasażerów i towarów między Los Cristianos i San Sebastián de la Gomera. W czasach II wojny światowej zbudowane zostały trzy małe warownie na linii brzegowej Los Cristianos, jako obronę przed możliwą inwazją brytyjską. Niektóre z tych warowni pozostały nietknięte do dzisiaj. Od drugiej połowy XX wieku gospodarka miejscowości zaczęła się zmieniać, przechodząc od tej bazującej pierwotnie na uprawie i rybołówstwie, do opartej na działalności turystycznej. Pierwsi turyści, którzy dotarli do miejscowości, pochodzili w znacznej mierze z północy Europy, przede wszystkim ze Szwecji – fakt, który został odzwierciedlony w nazwie jednej z głównych ulic miejscowości, Avenida Suecia (hiszp. Avenida Szwecja). Ci pierwsi turyści zaczęli przyjeżdżać w celach terapeutycznych w związku z wyjątkowymi walorami miejscowego klimatu. Od tamtego momentu turystyka rosła na znaczeniu aż do naszych czasów, przekształcając się w dominującą gałąź gospodarczą miejscowości.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Port w Los Cristianos
Cruiseferry Tenerife 3.JPG

Dzisiaj Los Cristianos to centrum turystyczne, które przyciąga setki tysięcy odwiedzających każdego roku. Poza tym, jest głównym ośrodkiem handlowym południowej Teneryfy, z ulicami, na których mieszczą się sklepy, restauracje, bary z przekąskami, centra handlowe, itp.

Port Los Cristianos[edytuj | edytuj kod]

Teren portowy Los Cristianos zajmuje pierwsze miejsce w Hiszpanii pod względem ruchu pasażerskiego dzięki połączeniom z portami w San Sebastián de la Gomera, La Estaca na El Hierro i Santa Cruz de la Palma. Do tego dochodzą różnorakie statki, które oferują wycieczki turystyczne po okolicznych wodach, takich jak klify Los Gigantes, Masca lub obserwacje waleni, które zamieszkują okolice portu.

Plaże[edytuj | edytuj kod]

Los Cristianos.jpg

W Los Cristianos znajdują się dwie ważne plaże Teneryfy: plaża główna (Playa de los Cristianos) jest plażą piaszczystą osłoniętą przez port, która dysponuje prysznicami, strefą sportów wodnych i plażowych, strefą zabaw dla dzieci, toaletami i przebieralniami. Druga plaża to Playa de la Vistas, zlokalizowana w jednej z zatok bliżej portu. Jest to plaża sztuczna o białym drobnym piasku, chroniona przez falochrony, która również dysponuje instalacjami podobnymi do swojej poprzedniczki. Istnieje również odosobniona kamienista zatoczka z małą plażą z czarnym piaskiem, na którą często udają się naturyści. Na pograniczu Los Cristianos i Playa de Las Americas znajduje się jedna z najbardziej popularnych i urokliwych plaż na całej Teneryfie - Playa del Camison. Del Camison[1] to jedna z najczęściej fotografowanych plaż na Teneryfie, zaraz po plaży Las Terestitas(ang.).

Transport[edytuj | edytuj kod]

Los Cristianos połączone jest z Santa Cruz (stolicą wyspy) poprzez autostradę TF-1. Jest oddalone o 15 minut od Lotniska Tenerife Sur. Dysponuje również własny dworcem autobusowym i posiada codzienne połączenia morskie z wyspami La Gomera, La Palma i El Hierro.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Plaże na Teneryfie: Playa del Camison, nateneryfie.pl [dostęp 2022-01-16] (pol.).

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]