Louis-Auguste Bisson

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fotografia przedstawiająca Fryderyka Chopina wykonana przez Louisa Bissona w 1849

Louis-Auguste Bisson (ur. 1814, zm. 1876) – francuski fotograf, prowadzący wraz z bratem, Auguste-Rosaliem, studio fotograficzne. Znani są pod nazwą "Frères Bisson" (dosł. bracia Bisson).

Bisson miał zostać architektem, w rzeczywistości jednak pracował przez dwanaście lat w administracji miejskiej Paryża, by następnie we wczesnych latach 40. XIX wieku poświęcić się dagerotypii. W 1843 Bisson otworzył zakład fotograficzny. Współzałożycielem projektu był jego młodszy brat, Auguste-Rosalie. Siedziba zakładu mieściła się w dzielnicy La Madeleine w Paryżu.

Auguste-Rosalie Bisson był pierwszym fotografem, któremu udało się zdobyć szczyt Mont Blanc w 1861 i 1862, gdzie wykonał serię kilkunastu zdjęć wykonanych metodą kolodionową, najbardziej trudną i złożoną ze wszystkich fotograficznych procesów czarno-białych, która wykorzystywała szklaną płytę jako podłoże dla warstwy światłoczułej. Te wielkoformatowe fotografie są do dziś uważane za kamienie milowe wczesnej fotografii.

W 1860 Bisson towarzyszył cesarzowi Napoleonowi III w jego podróży do Sabaudii. Do dnia dzisiejszego przetrwała para zdjęć przedstawiająca lokalne pejzaże. W sierpniu tego samego roku Louis-Auguste Bisson sporządził ponad 25 zdjęć cesarza na tle Mont Blanc. Zdjęcia wówczas wykonane powstały w oparciu o proces kolodionowy. Cechowały się bardzo dużym negatywem, którego rozmiar sięgał nawet do 30 × 40 cm.

Jedną z najbardziej znanych prac Bissona jest jedna z dwóch wykonanych fotografii Fryderyka Chopina. Zdjęcie Chopina oraz znaczna liczba pozostałych zdjęć wykonanych przez Bissona zostały wystawione we Francuskiej Bibliotece Narodowej na wystawie Les Bisson, która odbyła się w 1999.