Przejdź do zawartości

Louis Charles Winnaert

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ireneusz
Iréneé
Louis Charles Winnaert
Louis Joseph Marie Charles Winnaert
Archimandryta
Ilustracja
Kraj działania

Francja

Data i miejsce urodzenia

4 czerwca 1880
Dunkierka

Data i miejsce śmierci

3 marca 1937
Paryż

Wyznanie

prawosławie

Kościół

Rosyjski Kościół Prawosławny

Inkardynacja

Ortodoksyjny Kościół Zachodu

Prezbiterat

17 czerwca 1905

Nominacja biskupia

1922

Chirotonia biskupia

22 marca 1922

Sukcesja apostolska
Data konsekracji

22 marca 1922

Konsekrator

James Ingall Wedgwood

Współkonsekratorzy

Robert King
Bernard Eduard Rupert King

Louis Joseph Marie Charles Winnaert (ur. 4 czerwca 1880 w Dunkierce, zm. 3 marca 1937 w Paryżu) – francuski duchowny, organizator Kościoła Prawosławnego Francji.

Początkowo duchowny rzymskokatolicki. Święcenia kapłańskie przyjął w 1905 roku. Z uwagi na swoje poglądy modernistyczne po I wojnie światowej wraz z grupą sympatyków wystąpił z Kościoła katolickiego i szukał miejsca w innych wyznaniach.

W 1919 roku po wydaniu broszury Vers un libre catholicisme został duchownym anglikańskim. Inkardynowany przez biskupa Herberta Bury do diecezji północnej i centralnej Europy Kościoła Anglii opiekował się misją w Paryżu. W 1920 roku podporządkował się jurysdykcji arcybiskupa Gerardusa Gula, przystąpił do misji starokatolickiej i został opiekunem wspólnoty w Saint-Denis. Współpracę z Unią Utrechcką zakończył jednak w rok później, gdy dołączył do teozofów. Obrany biskupem w 1922 roku przyjął sakrę z rąk zwierzchnika Liberalnego Kościoła Katolickiego, Jamesa Ingalla Wedgwooda.

Rozczarowany Liberalnym Kościołem Katolickim za ezoterykę i zbyt bliskie związki z masonerią opuścił jego struktury i zaczął działać niezależnie. Od 1927 roku podjął starania o przyjęcie w poczet duchownych prawosławnych. Zajął się dostosowaniem rytu łacińskiego do nauczania Kościołów prawosławnych. Prowadził rozmowy z rosyjskim metropolitą Sergiuszem (Stragorodski). W 1931 roku podjął się także dialogu z liderami Kościoła Czechosłowackiego i dokonał w Paryżu konsekracji dwóch biskupów tego wyznania, Gustava Procházki i Josefa Stejskala.

W 1932 roku Louis Charles Winnaert zaczął podawać się za duchownego prawosławnego i zwierzchnika Ortodoksyjnego Kościół Zachodu co było związane z pozytywnymi rozmowami z Rosyjskim Kościołem Prawosławnym. Patriarchat Moskwy zwlekał jednak z pełną interkomunią. Zobowiązał go bowiem wcześniej do uregulowania swojego stanu cywilnego w sferze stosunków rodzinnych jak również do zaprzestania podawania się za biskupa, gdyż nie uznawał jego sakry biskupiej. Dopiero więc po spełnieniu tych warunków w 1936 roku Louis Charles Winnaert jako archimandryta Ireneusz został oficjalnie inkardynowany do Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego.

Linki zewnętrzne

[edytuj | edytuj kod]