Love Hina

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Love Hina
jap. ラブ ひな
(Rabu Hina)
Gatunekkomedia, harem, romans, ecchi
Manga
AutorKen Akamatsu
WydawcaKōdansha
Polski wydawcaWaneko
Odbiorcyshōnen
Drukowana wShūkan Shōnen Magazine
Wydawana21 października 199831 października 2001
Liczba tomów14
Telewizyjny serial anime
ReżyserYoshiaki Iwasaki
StudioXEBEC
Stacja telewizyjnaJaponia TV Tokyo
Premierowa emisja19 września 200027 lipca 2001
Liczba odcinków25
Film animowany
Love Hina X’mas Special – Silent Eve
ReżyserYoshiaki Iwasaki
StudioXEBEC
Wydany25 grudnia 2000
Czas trwania44 minut
Film animowany
Love Hina Spring Special – I wish Your Dream
ReżyserYoshiaki Iwasaki
StudioXEBEC
Wydany1 kwietnia 2001
Czas trwania45 minut
OVA
Love Hina Again
ReżyserYoshiaki Iwasaki
StudioXEBEC
Liczba odcinków3
Data wydania26 stycznia 2002
28 lutego 2002
27 marca 2002

Love Hina (jap. ラブひな Rabu Hina)manga autorstwa Kena Akamatsu z gatunku komedii romantycznej. Była najpierw wydawana w formie pojedynczych rozdziałów od 21 października 1998 do 31 października 2001 roku w magazynie „Shūkan Shōnen Magazine” wydawnictwa Kōdansha. Później seria została wydana w postaci czternastu tomów przez to samo wydawnictwo. Opowiada o Keitarze Urashimie, który obiecał pewnej dziewczynie z dzieciństwa, iż obaj zdadzą do Uniwersytetu Tokijskiego. W Polsce seria została licencjonowana przez polskie wydawnictwo mangowe Waneko.

Od 19 kwietnia 2000 do 27 września tego samego roku emitowane było 24-odcinkowe anime produkcji Xebec. Po emisji stworzono trzy odcinek specjalne (świąteczny oraz tzw. „wiosenny”, które pojawiły się w telewizji oraz „Final Decision”, który pojawił się tylko w wersji na DVD) oraz trzy-odcinkową serię OVA „Love Hina Again”.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Keitaro jest studentem chcącym dostać się na japoński Uniwersytet Tokijski. Niestety kilkakrotnie oblewa egzaminy wstępne, a rodzice nie chcą go już wspierać. Zdesperowany jedzie do lokalu swojej babci, który później okazuje się być przemieniony na pensjonat dla dziewcząt. Mieszkanki lokalu nie godzą się, żeby chłopak mieszkał z nimi, więc bohater okłamuje je, mówiąc że jest studentem Uniwersytetu Tokijskiego, po czym zmieniają zdanie. Lecz później dochodzi do zamieszania i wychodzą na jaw ukryte przez głównego bohatera tajemnice.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

Postacie zamieszkujące pensjonat Hinata[edytuj | edytuj kod]

Główni bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

 • Keitaro Urashima – ma 20 lat. Urodził się 5 stycznia 1979 roku. Jego znak zodiaku to Koziorożec. Jest rōninem. Jego inteligencja plasuje się poniżej przeciętnej. W dzieciństwie obiecał pewnej dziewczynce, że razem zdadzą na Tōdai (Uniwersytet Tokijski). Jego hobby to zbieranie Print Club (Purikura, malutkich nalepek ze zdjęciami z automatów). Podczas swojego pobytu w Hinacie bardzo często bity przez Naru Narusegawę z powodu skłonności do podglądania. Po dłuższym obcowaniu z Setą podczas wyjazdu do USA, Keitaro upodabnia się do niego – uczy się podstaw jit kun-do oraz postanawia zostać, jak Seta, archeologiem.
Seiyū: Yuji Ueda
 • Naru Narusegawa – ma 17 lat. Urodziła się 25 marca 1981. Jest spod znaku barana. Zdaje na Tōdai dla swojego byłego korepetytora, Sety. Na egzaminie wstępnym była najlepsza w kraju. Na swój sukces pracowała tak ciężko, że bardzo popsuła sobie wzrok i do czytania potrzebuje niezbyt pasujących jej okularów – na wspomnienie o tym reaguje bardzo drażliwie. W życiu prywatnym nieśmiała, powściągliwa, ale również porywcza. W niektórych sytuacjach okazuje się bardzo brutalna, szczególnie w stosunku do Urashimy Keitaro w którym po dłuższym czasie zakochuje się, jednak się wstydzi mu to powiedzieć, nie będąc pewną swych uczuć. Miała ciężkie dzieciństwo, gdyż właśnie w tym okresie rozwoju straciła ojca przez rozwód. Okazuje się ona być dziewczyną, z którą Keitaro zawarł obietnicę.
Seiyū: Yui Horie

Pozostali[edytuj | edytuj kod]

 • Motoko Aoyama (jap. 青山 素子 Aoyama Motoko) – nerwowa, piętnastoletnia mieszkanka pensjonatu, trenująca tradycyjną sztukę walki mieczem kendo. Jest uczennicą w szkole sztuk walki Shinmei-ryū. Mieszka w pokoju nr 302. Ma trudności w relacjach międzyludzkich, szczególnie z mężczyznami, gdyż twierdzi, iż odciągają uwagę od nauki i treningów. Powodem jej mizoandrii była, wielbiona przez bohaterkę, siostra, która musiała opuścić dojo, gdyż ta wychodziła za mąż. Jej relacje z Keitaro są początkowo bardzo podobne do relacji głównego bohatera z Naru. Często dochodziło do konfliktów z powodu nieszczęśliwych zbiegów okoliczności lub pecha głównego bohatera. Jednak pod koniec mangi Motoko wyznała chłopakowi swe uczucia, po czym stali się bliskimi przyjaciółmi. Panicznie się boi swej siostry Tsuruko oraz, z nieznanych przyczyn, żółwi. W późniejszych tomach rozwijała swój nawyk pisania harlequinów, w których umieszczała siebie samą i Keitaro. Często nieumyślne.
Seiyū: Yuu Asakawa
 • Mitsune Konno (Kitsune) – ma 19-24 lata. Urodziła się 31 sierpnia 1979 roku. Mitsune zwykle całymi dniami nic nie robi, oprócz picia piwa oraz sake. Czasami podróżuje lub pracuje dorywczo. Jej tryb życia jest bardzo podobny do typowego, japońskiego emeryta – Kitsune często przegrywa pieniądze w wyścigach konnych. Bierze pieniądze bez powiedzienia komuś, szczególnie od Keitaro. Jest otwarta i bezpośrednia. Mówi dialektem z Osaki (w polskiej wersji gwarą śląską). Podkochuje się w Secie, ale jednocześnie łączy Keitaro z Narusegawą. Jest jej najlepszą przyjaciółką. W mandze pełni funkcję postaci podtrzymującej akcję, łączącej wątki.
Seiyū: Junko Noda
 • Kaolla Su – w okresie całej serii ma 13-19 lat. Urodziła się 11 stycznia 1985. Księżniczka wyspy Moru-Moru i następczyni tronu. Towarzyska, bezpośrednia i niezwykle utalentowana w dziedzinie elektrotechniki i elektromechaniki – jednym z najczęściej pojawiających się wynalazków jest mechaniczny sobowtór żółwia z Hinaty, Tamy – Mecha Tama. Lubi banany oraz bardzo pikantne potrawy. Bardzo bezpośrednia, dąży do wszelkich kontaktów fizycznych – od kopnięć, ciosów do przytulania, uścisków oraz pocałunków. Mówi łamaną japońszczyzną, wciąż ma problemy z czytaniem znaków, a wszystkie nieznane wyrazy traktuje jak nazwy potraw. Często miesza tradycję Japonii z tradycjami zachodu, jak na przykład zamerykanizowana wersja Świąt Bożego Narodzenia.
Seiyū: Reiko Takagi
 • Shinobu Maehara – ma 12-18 lat. Urodziła się 15 listopada 1985. Uczennica gimnazjum. Podkochuje się w głównym bohaterze, ale jest zbyt nieśmiała, żeby mu to wyznać. Ma dosyć duże kłopoty z nauką, mimo wszystko w późniejszych odcinkach marzy o dostaniu się na Tōdai, co jej się udaje. W przeszłości żyła wraz z rodzicami w restauracji. Potrafi doskonale gotować, opiekować się domem i organizować prace związane z utrzymaniem domu. Z początku serii bardzo często płacze. Najczęściej przez Keitaro który nieumyślnie ją okłamuje, czyni jej wiele przykrości, pokazuje się przed nią nago oraz wpada na nią podczas kąpieli.
Seiyū: Masayo Kurata
 • Mutsumi Otohime – ma 21 lat (w chwili, kiedy zostaje wprowadzona do serii). Urodziła się 3 marca 1978. Urocza, kobieca i niebywale niezdarna, mająca kłopoty ze zdrowiem. Otwarta i serdeczna, bardzo pomocna. Często omdlewa i traci tętno – powoduje to wiele komplikacji, i sprawia że nosi przy sobie testament. Próbuje się dostać na Tōdai ze względu na obietnicę sprzed lat – słabe zdrowie i roztrzepanie krzyżuje te plany, gdyż oblewa na Todai cztery razy. Próbuje łączyć Keitaro z Naru jednak jej zabawny styl bycia i ślamazarność raczej ich oddala od siebie. Jej południowy temperament objawia się w niewybrednych dowcipach z podtekstem erotycznym. Zwykle pojawia się niespodziewanie i jest dość ekscentryczna – nosi przy sobie, oprócz testamentu, ponton i arbuzy. Odgrywa dużą rolę, gdyż ukierunkowuje uczucia Naru i Keitaro oraz jest koleżanką Keitarou i Naru z dzieciństwa.
Seiyū: Satsuki Yukino
 • Haruka Urashima – ma 28 lat. Jest ciotką Keitaro. Początkowo wiadomo o niej bardzo niewiele, pomaga w prowadzeniu pensjonatu, kawiarni i sezonowej kawiarenki na plaży, która jest częścią kompleksu Hinata. W późniejszych tomach można dowiedzieć się o jej burzliwym i bardzo trudnym związku z Setą w którym kochała się w czasach studenckich. Pod koniec serii bierze ślub z Setą i „przekazuje” kawiarnię Kitsune. Pasją Haruki są europejskie, porcelanowe filiżanki, kimona oraz wytrawne sake. Nałogowo pali papierosy marki Marlboro.
Seiyū: Megumi Hayashibara
 • Kanako Urashima – ma 19-22 lata. Urodziła się 8 kwietnia 1982. Przyrodnia siostra Keitaro. Jej zdolności charakteryzatorskie i zwinność nawiązują do tradycji ninja której ród Urashima jest niejako spadkobiercą – styl „Urashima-Ryu” (wątek ten nie jest dokładnie wytłumaczony przez autora, jednak jest kilku krotnie podejmowany, między innymi przez Motoko Aoyamę). Podczas wyjazdu brata do Ameryki przejmuje pensjonat Hinatę – ma na to zgodę od poprzedniej właścicielki, babci swojej i Keitaro. Chce razem z bratem prowadzić pensjonat, gdyż od wczesnych lat dziecięcych podkochuje się w nim nie jako w bracie a jako mężczyźnie. Bardzo przebiegła i zdeterminowana – „chodzi po trupach” by osiągnąć cel. Ma bardzo oziębły charakter – nigdy się nie uśmiecha z wyjątkiem paru momentów – na zdjęciu z bratem, przy Naru (po ostatecznym zrezygnowaniu z brata jako swojego męża) oraz na przyjęciu z okazji przybycia. Regularna postać w mandze od tomu 11, w anime występuje tylko w serii „AGAIN”.
Seiyū: Natsuko Kuwatani
 • Sara McDougal – córka Sety ze związku z amerykanką – wspólną znajomą Sety i Haruki. Początkowo nie znosi głównego bohatera i strasznie mu dokucza. Boi się duchów. Jej wielką tajemnicą jest znamię w kształcie pandy na pośladku – ukrywa to nawet przed ojcem. Znamię to okazuje się pretekstem do zaakceptowania Urashimy, który niejako od momentu poznania sekretu ma na Sarę „haka”. Szybko zaprzyjaźnia się Sue z którą często dokucza Keitaro.
Seiyū: Yumiko Kobayashi
 • Noriyasu Seta (瀬田 記康) jest absolwentem oraz profesorem wydziału archeologii na Uniwersytecie Tokyo – wydaje się być silnie inspirowany Indianą Jonesem. Podobnie jak Keitaro, przez trzy lata był rōninem. Nie ma taktu i wyczucia względem kobiet, jego styl prowadzenia samochodu jest niezwykle niebezpieczny dla innych uczestników ruchu drogowego, jak i dla niego samego – bardzo często pojawia się ze swoim samochodem, tzw. „Seta-Car”, w scenie wypadku, upadku z wysokości lub zderzenia ze słupami i ścianami. Jest nie zwykle utalentowanym mistrzem sztuk walki – głównie karate, jet kun-do i kung-fu tradycyjne. W tomie 14, po powrocie ze Stanów, Keitaro upodabnia się do Sety do tego stopnia że rozbija Seta-car w gorącym źródle przy pensjonacie hinata. Seta zazwyczaj podróżuje w celach archeologicznych po Azji Mniejszej i Oceanii. Od podróży na wyspę Pararakelse głównie są to podróże związane ze starożytną cywilizacją przodków ludu Moru-Moru, kultywatorami wielkich żółwi. W anime, po zniszczeniu wakacyjnej kawiarenki, Seta organizuje scenę na której ma być wystawiony spektakl. Scena ta w trakcie przedstawienia zostaje zniszczona przez gejzer – Haruka dostaje odszkodowanie za które odnawia kawiarenkę. Seta jest posiadaczem wysłużonego van, nazwanego przez Keitaro „Seta-carem” (czyli z angielskiego samochodem Sety). Maszyna ta, jak jej właściciel, ma niezwykle wysoką odporność na uszkodzenia fizyczne i niebywałe osiągi – bez problemu dogania Shinkansen. Ma tryb podwodny i jest żywym wspomnieniem wspólnych podróży Sety, Haruki i matki Sary – amerykanki która w nieznanych czytelnikom okolicznościach umiera. Ostatnią wolą kobiety jest by Seta poślubił Harukę i stworzyli dom dla Sary. Seta prawdopodobnie jest ojcem Sary, jednak unika i prosi Sarę by nie mówiła doń per „tato”. Jego imię pochodzi od mangaki Noriyasu Seta. Podobieństwo Sety oraz Keitaro jest nie tylko na poziomie ruchów i zachowań, ale również na poziomie uczuciowym – Keitaro i Naru tak jak Seta i Haruka są w identycznej sytuacji uczuciowej. Oprócz tego Haruka, tak jak Naru, bardzo często odpędza się od Sety potężnymi ciosami. Numery rejestracyjne Seta-Car to „R2-D2” jest to oczywiste nawiązanie do filmów George’a Lucasa, Star Wars. Samochód był również transportem Naru i Keitaro podczas miesiąca miodowego.
Seiyū: Yasunori Matsumoto

Postacie poboczne[edytuj | edytuj kod]

 • Tsuruko Aoyama – ma około 30 lat, jest tajemnicza, zawsze uśmiechnięta. Starsza siostra Motoko. Jest mężatką. Chodzi z nożem po domu. Również trenuje kendo, jest „mistycznym szermierzem” ponoć ostatnią, którą nauczono techniki rodziny Aoyama przekazywanej potajemnie z pokolenie na pokolenie tzw. „Shinmei-Ryu”. Przekazała siostrze do-jo i nauczyła ją wszystkiego co umiała. Na pozór bardzo łatwo się unosi, jednak martwi się o Motoko i potajemnie jej pomaga.
Seiyū: Miki Nagasawa
 • Natsumi Otohime – Mama Mutsumi, równie niezdarna jak córka. Również lubi arbuzy i jest tak samo urocza i miła. Główną rolą tej postaci było udawanie duchów stróżów i podglądanie rozmów Naru i Keitaro. Postać pojawia się w mandze.
 • Nyamo – dziewczyna pochodzi z wyspy Pararakelse. Na początku nie umiała ani słowa po japońsku, jednak z czasem się nauczyła. Z wyglądu przypomina Shinobu. Pracuje na wykopaliskach. Wystąpiła tylko w odcinku specjalnym „I Wish Your Dream” i 8 tomiku mangi.
Seiyū: Nana Mizuki
 • Ema Maeda – ma 15 lat, „pieguska”, niezdarna – dokładnie jak Keitaro na początku swojej przygody w Hinacie. Ma kameleona o imieniu Leon. Zamarzyło jej się ubrać w suknię ślubną, gdy dowiedziała się o ślubie. Jednak uważa się za zbytnio nieporadną, by kiedyś wyjść za mąż. Pojawia się na samym końcu historii, kiedy to już Kaola jest na drugim roku uniwersytecie Tokijskim (Toudai), Keitaro jest profesorem archeologii, a Shinobu urosły długie włosy i piękne piersi. Początkowy wątek jest dokładnie taki sam, jak u Keitaro – wchodzi do Rotenburo, i widzi Shinobu, która ją bierze za Kaole. Ostatecznie wpadka, ucieczka lądowanie do góry nogami w podłogę i się okazuje, że to nie chłopak, ale dziewczyna.

Postacie stworzone na potrzebę anime[edytuj | edytuj kod]

 • Mei Narusegawa – urodziła się 19 października 1985. Młodsza siostra Naru. Mimo że pojawia się w końcowych epizodach robi duże zamieszanie w historii. Po tym, jak Naru uciekła z domu zaczęła ją wręcz nienawidzić, ale po rozmowie z siostrą polubiła ją na nowo. Uważa wszystkich w Hinacie za nienormalnych (jak każdy inny), ale z czasem się przyzwyczaja. W mandze pojawia się tylko mała wzmianka o niej, jest to postać wymyślona dla anime.
Seiyū: Yuri Shiratori
 • Sue Amara – urodziła się 1 czerwca 1980. Starsza siostra Kaolli. Ciekawe jest to, że zawsze ma ze sobą białego krokodyla. Umie pięknie grać na flecie. W chwili, gdy siostra nie jest w rodzinnym kraju, ona sprawuje rządy. Kolejna postać powstała dla potrzeb anime.
Seiyū: Aya Hisakawa

Zwięrzęta[edytuj | edytuj kod]

 • Kuro – kot Kanako. Wyróżnia się od pozostałych kotów tym, że potrafi latać i jest utalentowanym brzuchomówcą.
Seiyū: Yuki Matsuoka
 • Tamago – podarowany głównemu bohaterowi przez Mutsumi żółw. Potrafi latać, charakterystycznym odgłosem, jaki wydaje jest myu. Posiada wręcz mistyczne zdolności jak na żółwia np.: pokonał Motoko w pojedynku, unikał rakiet samonaprowadzających Kaoli i potrafi policzyć proste zadanie dla gimnazjalisty.
Seiyū: Yukie Maeda
 • Sonoro – tajemniczy ptak (Feniks?) ma za zadanie pilnować Motoko, po tym gdy Motoko oficjalnie wyjawiła swe uczucie do Keitaro. Dobrze dogaduje się z resztą zwierząt.
 • Leon – kameleon Emy, nie wyróżnia się niczym specjalnym. Ema i Leon pojawiają się dopiero w epilogu, w 14 tomie mangi.

Spis odcinków[edytuj | edytuj kod]

Lp. Tytuł angielski Tytuł japoński (Kanji)
1 All-girls Dorm with Outdoor Bath: Hot Springs 露天風呂つきの女子寮 温泉な
2 The Hinata’s New Resident, Shinobu: Arrow Signs ひなた荘の新住人しのぶ 矢印な
3 Kendo Girl in Love?: Swordplay 恋する!?ケンドー娘 剣劇な
4 The Tokyo U Promise from 15 Years Ago: Diary 東大の約束は15年前 日記な
5 Wow. A Trip to Kyoto! Exciting 急接近!京都二人旅 ドキドキハラハラな
6 Keitaro’s First Kiss is with...? Journey 景太郎、初キス?の相手 旅路な
7 First Date. Keitaro’s True Feelings: Nowadays 初デート、景太郎のしたごころ いまどきな
8 Kendo Girl and the Legend of the Dragon Palace: Is This A Dream ケンドー娘の竜宮伝説 夢かな
9 The Case of the Missing Hinata Apartment Money: A Mystery ひなた荘密室現金強奪事件 ミステリな
10 Who Is the Beautiful Women Wandering in the Moonlight? Transformation 月夜にさまよう美女の正体は? 変身な
11 The Idol Shooting for Tokyo U is a Prep School Student: Sing 目指せ東大生アイドルは予備校生 歌うな
12 Changing After the Wedding? Swordmaster Motoko’s Sunday Best: Feminine お色直し?剣豪モトコの晴れ着姿 女の子な
13 The First Kiss Tastes Like Lemon? Marshmallow? Grown-up 初キスの味はレモン?マシュマロ? おとな
14 Naru’s Crush Is Now a Tokyo U Professor: Turning Into Love? 再会?なる憧れの人は今東大講師 ラブへな
15 I Love You!? Romantic Confession Inside a Cave: Tall Tale 好き!洞くつの中のラブラブ宣言 ほらあな
16 Monkey Performance at the Seaside Teahouse Hinata: A Kiss? 海の家・浜茶家ひなたのサル芝居 チュウかな
17 Mesmerized by Naru on the Haunted Island! Something’s Fishy! 海…なるにドキッ!妖怪にクラッ 妖しいな
18 Girls Dressed in Yukata for the Summer Festival: Let’s! それぞれの浴衣のきみと夏祭り ほな
19 Marry into Money? A Prince from Across the Sea: Warm 玉の輿?海のむこうの皇太子 暖かな
20 A Sepia-colored Promise with a Sleeping Girl: A Trick? 眠りの少女とセピア色の約束 カラクリな
21 Jealous Outburst? Two Lovebirds on a Boat: Tremble 嫉妬爆発!?ボート上のお熱い二人 わなわな
22 Little Sister Mei’s Devious Plan: It Can’t Be! 妹メイのたくらみ、密室大作戦 そんな
23 Naru Narusegawa – Her Wavering Heart and Keitaro: Crushed 成瀬川なる、揺れる女心と景太郎 こなごな
24 Celebrate! Are the Blooming Flowers Tokyo U? Love? Everybody 祝!サクラサクのは東大?恋? みんな
25 Motoko’s Choice, Love or the Sword: Don’t Cry 素子のセンタク、恋か剣… 泣くな

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]