Uniwersytet Tokijski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Uniwersytet Tokijski
東京大学
Universitas Tociensis
University of Tokyo
Godło
Ilustracja
Centrum informacyjne kampusu Hongo
Data założenia 1877
Państwo  Japonia
Adres Tokio
Liczba studentów ok. 30 000
Rektor Jun’ichi Hamada
Położenie na mapie Japonii
Mapa lokalizacyjna Japonii
Uniwersytet Tokijski
Uniwersytet Tokijski
Ziemia35°42′47,91″N 139°45′44,16″E/35,713308 139,762267
Strona internetowa

Uniwersytet Tokijski[1] (jap. 東京大学 Tōkyō-daigaku, w skrócie Tōdai[a]) - jedna z czołowych uczelni w Japonii. Ma 10 wydziałów, na których kształci się 30 tys. studentów, w tym ok. 2 tys. z zagranicy. W 2009 w światowym rankingu szkół wyższych, był jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów w Japonii, najlepszym w Azji i trzecim na świecie[2] .

Biblioteka główna kampusu Hongo
Akamon (Czerwona Brama)
Audytorium Yasuda

Historia[edytuj | edytuj kod]

Kiedy w połowie XIX w. Japonia została zmuszona do otwarcia na świat zewnętrzny i dokonania gruntownej przebudowy kraju (restauracja Meiji), poznanie cywilizacji Zachodu, w tym języków, stało się koniecznością.

W 1855 siogunat stworzył Urząd ds. Nauk Zachodnich, który zajmował się tłumaczeniem dokumentów i teksów urzędowych. Później stał się też szkołą językową. W 1868 nadano mu nazwę Kaisei-gakkō, czyli Szkoła Tworzenia.

W okresie Edo studiowano historiografię, językoznawstwo, ale przede wszystkim medycynę zachodnią. Była to jedna z ważniejszych dziedzin, dlatego w 1861 otworzono Akademię Medycyny Zachodniej, którą później zmieniono na Akademię Medycyny.

Z połączenia tych dwóch szkół powstał w 1877 Uniwersytet Tokijski. W 1886 zmieniono jego nazwę na Uniwersytet Cesarski (Teikoku-daigaku), a w 1887 na Tokijski Uniwersytet Cesarski (Tōkyō-teikoku-daigaku). W 1947 przywrócono pierwotną nazwę. W chwili utworzenia był jedynym nowoczesnym uniwersytetem w Japonii (wzorowano go na europejskich szkołach). Miał tylko cztery wydziały, lecz wraz z szybko rosnącą liczbą studentów, otworzono kolejne. Przez początkowy okres swojego istnienia, cieszył się szczególnym względem cesarza, który osobiście brał udział w ceremoniach wręczania dyplomów, a najlepsi studenci otrzymywali pamiątkowe zegarki. W 1949 w skład uniwersytetu weszła Pierwsza Szkoła Wyższa (dzisiaj kampus Komaba) i Tokijska Szkoła Wyższa, która dziś uczy studentów pierwszego i drugiego roku. Studenci trzeciego roku studiują w głównym kampusie, Hongo.

Studenckie strajki[edytuj | edytuj kod]

Bardzo niespokojnym okresem były lata 1968–1969, kiedy to fala gwałtownych protestów i strajków ogarnęła większość uczelni w kraju. Do największych doszło na Uniwersytecie Tokijskim. Przyczyny tych buntów były różne, studenci chcieli mieć większy wpływ w zarządzaniu szkołami, zarzucali władzy korupcję. Jednak głównym powodem zamieszek był konflikt, który wybuchł wokół systemu nauczania na Wydziale Medycznym w kwietniu 1968. Niedługo potem studenci rozpoczęli okupację kampusów, wznosili barykady na korytarzach i w aulach, odwołano wszystkie zajęcia. Ponieważ spór narastał, a studenci nie chcieli ustąpić, 18 stycznia 1969 policja przypuściła szturm. Wiele osób ucierpiało, gdyż studenci postanowili się bronić przy pomocy kamieni i koktajli Mołotowa. Strajki ostatecznie zakończyły się wiosną tego samego roku. Straty wyniosły blisko 400 tys. dolarów. Po tych wydarzeniach wprowadzono surowe prawa, które miały zapobiec w przyszłości takim wystąpieniom.

Wydziały[edytuj | edytuj kod]

Obecnie uniwersytet ma 10 wydziałów:

 • Prawa
 • Medycyny
 • Politechniczny
 • Humanistyczny
 • Nauk Ścisłych
 • Ekonomiczny
 • Rolniczy
 • Pedagogiczny
 • Farmaceutyczny
 • Edukacji Ogólnej

Proces rekrutacji jest jednym z najbardziej wymagających na świecie, w szczególności dla obcokrajowców. Oprócz egzaminów wstępnych, muszą oni zdawać egzamin z podstaw znajomości języka japońskiego oraz z wiedzy ogólnej. Obowiązuje również zasada, iż po pisemnej rezygnacji ze studiowania na Uniwersytecie Tokijskim, nie istnieje możliwość ponownej kontynuacji nauki na nim.

Te surowe zasady, wyjątkowo wysoki poziom nauczania oraz historyczny prestiż sprawiają, że Uniwersytet Tokijski należy do ścisłej czołówki najlepszych uczelni świata.

Symbole[edytuj | edytuj kod]

Symbolem uniwersytetu jest liść miłorzębu dwuklapowego, którego drzewa rosną na terenie najważniejszego z kampusów, Hongo. Nieformalnymi symbolami szkoły są dwie charakterystyczne budowle. Pierwszą jest Akamon (Czerwona Brama), czyli główne wejście do kampusu Hongo (w dzielnicy Bunkyō), oraz położony w jego centrum budynek audytorium Yasuda (Yasuda Kōdō). Czerwona Brama powstała w 1827 i jest jedynym tego typu zachowanym obiektem, ważnym zabytkiem kultury. W okresie Edo, wznosili je przed rodowymi posiadłościami, przyszli mężowie dam z rodu siogunów Tokugawa.

Absolwenci[edytuj | edytuj kod]

Studenci, którzy ukończą ten prestiżowy uniwersytet stają się przyszłą elitą. Wśród jego absolwentów jest wielu wybitnych naukowców, filozofów, pisarzy oraz polityków. Na uczelni studiowała także księżna Masako i jej ojciec Hisashi Owada, który jest prezesem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Na uniwersytecie kształcili się także późniejsi laureaci Nagrody Nobla:

Fizycy:

Pisarze:

Na tej uczelni studiował również Hideo Itokawa, pionier japońskiego programu kosmicznego.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

 1. W 2013 przyjęto skróconą nazwę uczelni w jęz. angielskim: UTokyo

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]