Luan He

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Luan He
Ilustracja
Źródło Luan He
Kontynent Azja
Państwo  Chiny
Rzeka
Długość 877 km
Źródło
Miejsce Damaqun Shan
Ujście
Recypient Morze Żółte
Mapa
Dorzecza Luan He
Dorzecza Luan He

Luan He (chiń. upr.: 滦河; pinyin: Luánhé; Wade-Giles: Luan Ho, znana także jako Le Shui, a w starożytności pod nazwą Ru) – rzeka w północno-wschodnich Chinach mająca długość 877 km, płynąca głównie przez prowincję Hebei.

Płynie w kierunku północnym od swojego źródła w górach prowincji Hebei do regionu autonomicznego Mongolia Wewnętrzna; pierwotny ciek ma nazwę Shandian, a górny bieg - Shangdu, od dawnej mongolskiej stolicy, którą mija. Poniżej miasta Duolun skręca na na południowy wschód, by wrócić do prowincji Hebei, przełamując się przez góry w północnej części prowincji. W okolicach Chengde, przez które przepływa, dochodzą doń dopływy: Re, Liu i Bao. Górny bieg rzeki jest szybki, z wieloma bystrzami[1].

Poniżej Chengde rzeka staje się spławna dla niewielkich jednostek, przez co historycznie była ważna militarnie i handlowo, jako droga zaopatrzenia ze stołecznej prowincji Zhili do terenów poza Wielkim Murem. Płynie skrajem Niziny Chińskiej, otrzymuje wody rzeki Qianlong i wpływa Zatoki Pohaj szeroką na ok. 50 km deltą. Łączna powierzchnia dorzecza wynosi ok. 44,5 tys. km². Rzeka zamarzająca, częściowo kontrolowana (zbiorniki retencyjne), w górnym biegu cierpi ze względu na erozję w wyniku wylesiania zlewni[1].

Przypisy

  1. a b Luan River (ang.). W: Encyclopædia Britannica Online [on-line]. Encyclopædia Britannica Inc., 2016. [dostęp 2016-04-03].