Luas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Luas
Luas
Tramwaj Luas na ulicach Dublina
Dane ogólne
Lokalizacja  Irlandia, Dublin
Rodzaj transportu tramwaj
Data uruchomienia 30 czerwca 2004
Infrastruktura
Liczba linii 2
Liczba pojazdów Linia czerwona: Citadis 301 (zmodyfikowane na Citadis 401)
Linia zielona: Citadis 402
Inne informacje
Rozstaw toru 1435 mm
Właściciel Railway Procurement Agency
Operator Transdev
Mapa połączeń

Luas ([l̪ˠuː(ə)s̪ˠ], irl. szybkość) – system komunikacji tramwajowej działający w Dublinie w Irlandii.

Historia oraz teraźniejszość[edytuj | edytuj kod]

Pierwotnie był to projekt organizacji Córas Iompair Éireann, przejęty następnie przez Railway Procurement Agency. System eksploatowany jest przez prywatno-publiczną spółkę Transdev Ireland. Rozwój sieci Luas jest jedną z najważniejszych strategii Dublin Transportation Office na lata 2000–2016. Na budowę linii i tramwajów przeznaczono do tej pory ok. 700 milionów euro.

System składa się obecnie z dwóch niezależnych od siebie tras: czerwonej (A), kursującej od dworca Connolly (irl. Stáisiún Uí Chonghaile) do centrum satelickiego miasta Tallaght (irl. Tamhlacht) lub alternatywnie do Saggart, oraz zielonej (B), jeżdżącej od parku St. Stephen's Green do Cherrywood na przedmieściach Dublina. Obie trasy obecnie nie łączą się i nie krzyżują. Dysponują własną infrastrukturą z zajezdniami i warsztatami. Tramwaje tej sieci pozbawione są pętli; wagony zmieniają kierunek jazdy na tzw. wekslówkach. W tym modelu, kabiny sterujące są na obu końcach. Dzięki takiemu rozwiązaniu tramwaj może awaryjnie zawrócić w kilku punktach na całej trasie bez konieczności budowania pętli. Miejsca do zawracania znajdują się w tuż przy przystankach: Abbey Street, Smiethfield, Heuston, Blackhorse na linii czerwonej, natomiast na linii zielonej umiejscowione są przy przystankach: Beachwood, Ballaly, Sandyford,The Gallops, Carrickmines. Linię zieloną otwarto w środę 30 czerwca 2004 a linię czerwoną uruchomiono 28 września tego samego roku.

Od dnia 16 czerwca 2008, w związku z rozbudową linii czerwonej (A) o odcinek oznaczony jako (C1) zostały zamknięte dwie ostatnie stacje na linii czerwonej. Były to: stacja końcowa Dworzec Connolly oraz poprzedzający ją przystanek przy dworcu autobusowym Busáras. Dla skróconej linii, wybudowano możliwość zawrócenia na ulicy Abbey Street Lower. Prace wymagające zamknięcia ostatnich stacji zostały ukończone 7 września 2008 po wybudowaniu deltoidalnego rozjazdu. Taki kształt rozjazdu pozwala na możliwość zakończenia trasy tramwaju zarówno przy dworcu Connoly jak i kontynuacje jego trasy do nowego krańca The Point. Ostatecznie 8 grudnia 2009 przedłużenie zostało uruchomione i dzięki temu linia czerwona wydłużyła się o kolejne cztery przystanki. Są nimi: George's Dock, Mayor Square, Spencer Dock, Point Depot. Niektóre tramwaje wciąż kończą trasę przy dworcu Connolly (szczególnie w godzinach szczytu).

W październiku 2010 roku przedłużono linię zieloną. Kolejne 11 kilometrów i 9 nowych przystanków wybudowano od Sandyford do Bride's Glen (Cherrywood). Prace konstrukcyjne trwały od 26 lutego 2007 roku.

2 lipca 2011 uruchomiony został kolejny odcinek linii tramwajowej[1]. Jest on odgałęzieniem linii czerwonej na stacji Belgard. Tramwaje jadące od strony centrum mogą teraz jechać tak jak dawniej do Tallaght lub nowym fragmentem do Saggart. Pierwotnie odgałęzienie to miało się kończyć w Fortunestown, ale ostatecznie zdecydowano o przedłużeniu trasy do Saggart.

W 2013 roku rozpoczęła się budowa odcinka torów tramwajowych przez centrum Dublina (O'Connell Street) wraz z budową mostu na rzece Liffey (Rosie Hackett Bridge), gdzie będzie puszczona jedna nitka torów (druga przez O'Connell Bridge). Trasa ma prowadzić do Broomsbridge (21 minut jazdy z St.Stephen's Green), gdzie będzie można się przesiąść na podmiejską kolejkę Commuter. Otwarcie trasy na Broomsbridge nastąpi w grudniu 2017 roku.

Dwuczłonowe wagony zasilane są z przewodów trakcyjnych zawieszonych nad jezdnią prądem stałym o napięciu 750 V. Rozstaw szyn jest standardowy i wynosi 1435 mm. Pomalowane na srebrno wozy Citadis wyprodukowane w La Rochelle przez firmę Alstom osiągają maksymalną prędkość 80 km/h ale przepisy pozwalają jeździć max 70 km/h. Wozy na linii czerwonej i zielonej zabierają po 358 osób, w tym dwa wózki dla niepełnosprawnych.

Rozbudowa linii tramwajowej[edytuj | edytuj kod]

  • Linia B2 z Cherrywood do Bray to dalszy fragment rozszerzenia zielonej linii. Odcinek ten miałby 6.8 km. Prace mogą rozpocząć się najwcześniej po zakończeniu odcinka B1. Przewidywane zakończenie prac na tym odcinku nie wcześniej niż 2015. Dla tej linii planowane są następujące przystanki od stacji Brides Glen:
St.Collumciles • Stonebridge • Crinken • Wilford • Old Connaught • Dublin Road • Rawenswell • Bray DART

oraz zachodnia odnoga tej linii za stacją Old Conaguht:

Thornhill • Fassaroe
  • Linia BX będzie w przyszłości łącznikiem na odcinku centralnym pomiędzy obiema istniejącymi liniami zieloną oraz czerwoną. Pierwotnie miała ona powstać najpóźniej do roku 2012. Jednakże nadal nie rozpoczęto prac. Będzie ona formalnie przedłużeniem linii zielonej od krańca St.Stephen's Green. Jej przebieg jest planowany następującymi ulicami: Dawson St. • Nassau St. • Dame St. następnie linia zostanie rozdzielona na dwa ślady dla każdego kierunku osobno: kierunek północny – Dame St. • Westmoreland St. • O'Connel St. i kraniec w rejonie ulicy Sean MacDermott St. Upper, powrót ulicami: Marlborough St. • planowany nowy most • Hawkins St. • Dame St. Na głównej ulicy Dublina, O'Connel St. linia ta będzie się krzyżować z czerwoną linią. Dalej linia ta prowadzić będzie do Grangeorgeman czyli miejsca w którym powstaje nowy campus DIT (Dublin Institute of Technology). Linia miałaby się przecinać z linią kolejki podmiejskiej Commuter prowadzącą do Maynooth.
  • Linia E – do maja 2008, opracowano jedynie studium wykonalności dla tej linii która miałaby połączyć Dundrum z centrum Dublina poprzez Rathfarnham, Terenure oraz Harold's Cross. Obecnie plany oczekują na zatwierdzenie przez Ministerstwo Transportu.
  • Linia F miałaby połączyć dublińskie Centrum z Lucan. 27 września 2007, Noel Dempsey (Minister Transportu) ogłosił publiczne konsultacje w sprawie przebiegu planowanej linii. W październiku 2008 ogłoszono końcową wersję przebiegu proponowanej trasy. Według założeń, miałaby ona rozpoczynać się w Lucan, dalej prowadzić przez centrum handlowe Liffey Valey, a następnie poprzez Ballyfermot i Kylemore Park łączyć się z czerwoną linią. W rejonie przystanku Fatima, planowana linia wydzielałaby się ponownie i dalej wzdłuż Thomas Street kończyłaby się w rejonie Dame Street (Trinity College). Rok 2013 jest podany w dokumentacji jako data ukończenia.

Schemat przebiegu linii[edytuj | edytuj kod]

Linia zielona St Stephen's Green - Harcourt - Charlemont - Ranelagh - Beechwood - Cowper - Milltown - Windy Arbour - Dundrum - Balally - Kilmacud - Stillorgan - Sandyford (Áth an Ghainimh) - Central Park - Glencairn - The Gallops - Leopardstown Valley - Ballyogan Wood - Carrickmines - Laughanstown - Cherrywood - Bride's Glen
Linia czerwona Point Depot - Spencer Dock - Mayor Square - George's Dock - Connolly Station (Stáisiún Uí Chonghaile) - Busáras - Abbey Street - Jervis - Four Courts (Na Ceithre Cúirteanna) - Smithfield - Museum - Heuston - James's - Fatima - Rialto - Suir Road - Goldenbridge - Drimnach - Blackhorse - Bluebell - Kylemore - Red Cow

- Kingswood - Belgard - Cookstown - Hospital - Tallaght (Tamhlacht)
- Fettercairn - Cheeverstown - Citywest Campus - Fortunestown - Saggart

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Luas history. luas,ie. [dostęp 2011-07-05].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]