Lucas Achtschellinck

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pejzaż ze zwierzętami nad rzeką

Lucas Achtschellinck (ochrzczony 16 stycznia 1626 w Brukseli, pochowany 12 maja 1699 tamże) – flamandzki malarz barokowy, pejzażysta.

Artysta związany całe życie z Brukselą, od 1639 wzmiankowany w dokumentach gildii św. Łukasza. Był uczniem Pietra van der Brochta i Lodewijka de Vaderra. Malował niemal wyłącznie duże, dramatyczne pejzaże, były to zazwyczaj przesycone światłem polany i gęstwiny leśne wzbogacone niewielkimi scenkami z Biblii. Tworzył pod wpływem Jacques'a d’Arthois, inspirował się też twórczością Rubensa. Współpracował z Casparem de Crayer`em malując partie pejzażu na jego obrazach.

Lucas Achtschellinck już za życia zyskał uznanie i rozgłos, jego płótna zdobiły kościoły i były wykorzystywane do produkcji tapiserii. W 1689, ze względu na zasługi został zwolniony z płacenia podatków.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Robert Genaille [red.]: Słownik malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe, 1975, s. 9.
  • Robert Genaille [red.]: Encyklopedia malarstwa holenderskiego i flamandzkiego. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe PWN, 2001, s. 13. ISBN 83-221-0686-6.