Ludowo-Demokratyczna Republika Jemenu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez ArthurBot (dyskusja | edycje) o 10:08, 22 lis 2008. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.

Szablon:Dawne Państwo infobox

Ludowo-Demokratyczna Republika Jemenu (Jemen Demokratyczny, Jemen Południowy) była państwem na terytorium obecnego Jemenu.

Od 1963 na terenie znajdującego się pod brytyjską kontrolą Jemenu Południowego działał Narodowy Front Wyzwolenia, prowadzący zbrojną walkę z władzą kolonialną. Wskutek tej działalności, jak również kryzysu sueskiego, 28 listopada 1967 Brytyjczycy opuścili Jemen Południowy. Dwa dni później ogłoszono utworzenie z terytorium Federacji Arabii Południowej i Protektoratu Arabii Południowej Ludowej Republiki Jemenu.

W czerwcu 1969 władzę w państwie przejęło radykalne marksistowskie skrzydło Frontu Narodowego. Wprowadzono cenzurę i system jednopartyjny, przeprowadzono nacjonalizację, zaś 1 grudnia 1970 zmieniono nazwę państwa na Ludowo-Demokratyczna Republika Jemenu.

W 1972 doszło do zbrojnego konfliktu z Jemeńską Republiką Arabską, po którym ogłoszono wspólną deklarację o dążeniu do zjednoczenia obu państw. Pomimo to Jemen Południowy próbował ingerować w sprawy wewnętrzne swojego sąsiada i wspierał lewicowych rebeliantów na jego terytorium, co prawie wywołało wojnę w 1979.

W Ludowo-Demokratycznej Republice Jemenu funkcjonował system komunistyczny polityczno-gospodarczy, przypominający systemy państw komunistycznych wschodniej Europy. Gospodarka Jemenu Południowego funkcjonowała przede wszystkim dzięki dotacjom ze Związku Radzieckiego.

W 1980 prezydentem został Ali Nasir Muhammad, który złagodził nieco system marksistowski i rozpoczął zbliżenie z pozostałymi krajami arabskimi. Polityka ta doprowadziła do konfliktu w partii i przewrotu 13 stycznia 1986, w wyniku którego władzę objął Hajdar Abu Bakr al-Attas.

Hajdar Abu Bakr al-Attas początkowo prowadził antyreformistyczną politykę, jednak w obliczu rozpadu bloku komunistycznego w Europie, od 1988 nastąpiło stopniowe łagodzenie systemu. Pozbawiony dotacji z ZSRR Jemen Południowy zaczął pogrążać się w kryzysie gospodarczym, co wpłynęło na gwałtowny proces zjednoczenia z Jemenem Północnym. W listopadzie 1989 podpisano deklarację zjednoczeniową, zgodnie z którą 22 maja 1990 oba państwa jemeńskie utworzyły Republikę Jemenu.

Podział administracyjny

Mapa z podziałem administracyjnym
Mapa z podziałem administracyjnym

Południowy Jemen był podzielony na 6 prowincji (ar. muhafazat).

Nazwa Powierzchnia (km.²) Stolica
'Adan 6 980 Aden
Lahij 12 766 Hawatah
Abyan 21 489 Zinjibar
Shabwah 73 908 Ataq
Hadhramawt 155 376 Al Mukalla
al-Mahra 66 350 Al Ghaydah