Ludwig Steeg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwig Steeg
Data i miejsce urodzenia 22 grudnia 1894
Ottweiler, Cesarstwo Niemieckie
Data śmierci 6 września 1945
Burmistrz Berlina
Okres od lipiec 1940
do 2 maja 1945
Przynależność polityczna NSDAP
Poprzednik Julius Lippert
Następca Arthur Werner

Ludwig Steeg (ur. 22 grudnia 1894 – zm. 6 września 1945) – niemiecki polityk nazistowskiej NSDAP, burmistrz Berlina w latach 1940–1945.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Steeg urodził się w Ottweiler w Saarlandzie, jako syn nauczyciela. W czasie I wojny światowej był żołnierzem piechoty. Do Berlina, gdzie pracował przed wojną, powrócił w 1919 roku i podjął przerwaną pracę w administracji, nadzorując służby oczyszczania miasta. W 1933 roku dołączył do partii nazistowskiej, dzięki czemu szybko awansował w pracy.

W 1940 roku, sprawujący w mieście realną władzę gauleiter Joseph Goebbels, namówił Hitlera do dymisji ówczesnego burmistrza, Juliusa Lipperta. Steeg został jego następcą. Wówczas do kompetencji burmistrza należały jedynie sprawy budżetowe, komunikacyjne, budowlane, szkolnictwo i służba zdrowia. Steeg otrzymał również zadanie przygotowywania miasta do obrony przeciwlotniczej.

Po zdobyciu miasta przez Armię Czerwoną (2 maja 1945 roku) został aresztowany i wysłany do obozu internowania, gdzie zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach 6 września.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]