Ludwika Jahołkowska-Koszutska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ludwika Jahołkowska-Koszutska
Data urodzenia 1872
Data i miejsce śmierci 27 października 1928
Warszawa
Przyczyna śmierci choroba serca
Miejsce spoczynku Cmentarz Powązkowski w Warszawie
Zawód, zajęcie aktywistka feministyczna, nauczycielka i pisarka, radna Warszawy
Narodowość polska
Grób Ludwiki Jahołkowskiej-Koszutskiej na cmentarzu Powązkowskim

Ludwika Jahołkowska-Koszutska (ur. 1872, zm. 27 października 1928 w Warszawie) – polska aktywistka feministyczna, nauczycielka i pisarka, radna Warszawy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w 1872 roku. We wczesnej młodości publikowała utwory literackie, a następnie zaangażowała się w działalność edukacyjną i społeczną. Należała do Związku Równouprawnienia Kobiet Polskich kierowanego przez Paulinę Kuczalską-Reinschmit. W 1907 była w gronie założycielek Polskiego Stowarzyszenia Równouprawnienia Kobiet i wkrótce została prezeską tej organizacji.

Uważała I wojnę światową za czynnik przyspieszający proces równouprawnienia kobiet z mężczyznami. Po wojnie przez osiem lat była radną Warszawy, należąc do Koła Reform Demokratycznych. Była jedną z założycielek Centralnego Komitetu Równouprawnienia Politycznego Kobiet Polskich i jego następcy, Klubu Politycznego Kobiet Postępowych. Była założycielką i wykładowczynią bezpłatnych kursów dla analfabetów w Mławie.

Zmarła 27 października 1928 roku na chorobę serca. Została pochowana na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie (kwatera 69-6-3)[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Odpowiedź (1893)
  • Spotkanie (1899)

Utwory dla dzieci[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sylwia Bujak-Boguska. Ludwika Jahołkowska-Koszutska. Wspomnienie. „Kobieta Współczesna”, 16.06.1929. Warszawa (pol.).