Lustro półprzepuszczalne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lustro fenickie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „lustro weneckie”. Zobacz też: okno weneckie.
W tych okularach zachodzi podobne zjawisko
Wykorzystanie lustra półprzepuszczalnego w prompterze

Lustro półprzepuszczalne, zwierciadło półprzepuszczalne[1][a]lustro odbijające część światła, a pozostałą część przepuszczające (pomijając światło pochłonięte). Odbita ilość światła jest na tyle znaczna, że powstały obraz wygląda jak w zwykłym lustrze.

Budowa i działanie[edytuj | edytuj kod]

Jest to szyba pokryta cienką warstwą metalu. Zazwyczaj umieszczone jest między dwoma pomieszczeniami – jedno z nich jest przyciemnione, a drugie jasno oświetlone. Osoby znajdujące się w jasnym pokoju widzą własne odbicie. Światło z pokoju ciemnego również do niego przechodzi, ale oko ludzkie, widząc znacznie jaśniejsze odbicie z jasnego pokoju, nie dostrzega tego światła. Natomiast w ciemnym pomieszczeniu światło przechodzące przez lustro ma znacznie większe natężenie niż odbite od lustra, więc osoby znajdujące się w nim mogą swobodnie obserwować jaśniejsze pomieszczenie jak przez szybę.

Podobny efekt widać także w zwykłych szybach okiennych: w słoneczny dzień, patrząc na nie z zewnątrz, widać tylko odbicie, a trudno dostrzec wnętrze budynku; w nocy, gdy mieszkańcy zapalą światła, sytuacja się odwraca.

Dla wzmocnienia efektu lustra półprzepuszczalnego używa się czasem szyb przyciemnianych. W takim wykonaniu warstwa odbijająca znajduje się po stronie pokoju jasnego. Światło biegnące z pokoju ciemnego jest dodatkowo tłumione przez tę szybę, więc jest jeszcze mniej widoczne z pokoju jasnego.

Najbardziej znanym użyciem lustra półprzepuszczalnego są okazania osób podejrzanych świadkom.

Nazwa[edytuj | edytuj kod]

Lustro półprzepuszczalne ma w różnych językach dodatkowe, potoczne nazwy. Po niemiecku bywa określane jako venezianischer Spiegel (dosł. lustro weneckie), spanischer Spiegel (dosł. lustro hiszpańskie). Po rosyjsku jest zwane зеркало Гезелла (dosł. lustro Gesella – eponim od nazwiska amerykańskiego psychologa i pediatry Arnolda Gesella). W języku polskim lustro półprzepuszczalne bywa określane jako lustro weneckie (lustrem weneckim nazywa się także ozdobnie oprawione, często w pozłacanych ramach, lustro ze szkła szlifowanego, pierwotnie produkowane w Republice Weneckiej) bądź lustro fenickie.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. także „dzielnik wiązki”, od ang. beam splitter lub beamsplitter.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Zwierciadło półprzepuszczalne, portalwiedzy.onet.pl