Lustro weneckie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lustro fenickie)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nie mylić z: okno weneckie.
W tych okularach zachodzi podobne zjawisko
Wykorzystanie lustra weneckiego w prompterze

Lustro weneckie[a][b][2][3]lustro odbijające część światła, a pozostałą część przepuszczające (pomijając światło pochłonięte). Odbita ilość światła jest na tyle znaczna, że powstały obraz wygląda jak w zwykłym lustrze.

Budowa i działanie[edytuj | edytuj kod]

Jest to szyba pokryta cienką warstwą metalu. Zazwyczaj umieszczone jest między dwoma pomieszczeniami – jedno z nich jest przyciemnione, a drugie jasno oświetlone. Osoby znajdujące się w jasnym pokoju widzą własne odbicie. Światło z pokoju ciemnego również do niego przechodzi, ale oko ludzkie, widząc znacznie jaśniejsze odbicie z jasnego pokoju, nie dostrzega tego światła. Natomiast w ciemnym pomieszczeniu światło przechodzące przez lustro ma znacznie większe natężenie niż odbite od lustra, więc osoby znajdujące się w nim mogą swobodnie obserwować jaśniejsze pomieszczenie jak przez szybę.

Podobny efekt widać także w zwykłych szybach okiennych: w słoneczny dzień, patrząc na nie z zewnątrz, widać tylko odbicie, a trudno dostrzec wnętrze budynku; w nocy, gdy mieszkańcy zapalą światła, sytuacja się odwraca.

Dla wzmocnienia efektu lustra weneckiego używa się czasem szyb przyciemnianych. W takim wykonaniu warstwa odbijająca znajduje się po stronie pokoju jasnego. Światło biegnące z pokoju ciemnego jest dodatkowo tłumione przez tę szybę, więc jest jeszcze mniej widoczne z pokoju jasnego.

Najbardziej znanym użyciem lustra weneckiego są okazania osób podejrzanych świadkom.

Inne znaczenie[edytuj | edytuj kod]

Lustrem weneckim (ang. Venetian mirror) nazywa się także ozdobnie oprawione, często w pozłacanych ramach, lustro ze szkła szlifowanego, pierwotnie produkowane w Wenecji (państwie)[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Istniejąca w Wikipedii od października 2005 do września 2014 nazwa „lustro fenickie” nie ma potwierdzenia w naukowych źródłach (zobacz dyskusję na ten temat).
  2. W zastosowaniach technicznych używa się nazwy „lustro półprzepuszczalne” lub „zwierciadło półprzepuszczalne”[1] (także „dzielnik wiązki”, od ang. beam splitter lub beamsplitter).

Przypisy

  1. Zwierciadło półprzepuszczalne, portalwiedzy.onet.pl
  2. Mirosław Bańko, Lustro weneckie czy fenickie?, „Poradnia językowa PWN”, sjp.pwn.pl, 22 października 2007 [dostęp 2016-08-10]. Cytat: Do niedawna o lustrze fenickim nawet nie słyszałem. W tekstach o ogólnym przeznaczeniu, np. prasowych i literackich, występuje wyłącznie lustro weneckie.
  3. a b Mirosław Bańko, Lustro weneckie raz jeszcze, „Poradnia językowa PWN”, sjp.pwn.pl, 29 października 2007 [dostęp 2016-08-10]. Cytat: Uniwersalny słownik języka polskiego PWN podaje dwa znaczenia: „Lustro weneckie (...) szyba, która przepuszcza światło w jedną stronę (...) lustro w ozdobnych ramach ze szkła szlifowanego, często barwionego, produkowane w Wenecji...”