Lycaenops

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Lycenops)
Lycaenops
Broom, 1925
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

strunowce

Podtyp

kręgowce

Gromada

synapsydy

Rząd

terapsydy

Podrząd

gorgonopsy

Rodzina

Gorgonopsidae

Rodzaj

Lycaenops

Lycaenops (z gr. "wilcza twarz") – rodzaj drapieżnego terapsyda należącego do podrzędu gorgonopsów, żyjącego na terenie obecnej Afryki południowej od środkowego do późnego permu. Jego szczątki odkryto w warstwach cistecefali i daptocefali.

Było to zwierzę wielkości psa, długości około metra. Charakteryzowało się lekką budową ciała. Jego kończyny były względnie długie i dostosowane do biegu. Przednie były rozchylone na boki, podczas gdy kości udowe w kończynach tylnych miały charakter

podobny do krokodylich i pozwalały na ich boczne (typowe dla gadów), jak i na pionowe (typowo ssacze) ułożenie. Czaszka była wydłużona i wysmukła. Przypominała z wyglądu czaszki terapsydów należących do podrzędu Biarmosuchia, ale była od nich dłuższa i masywniejsza. Pewne analogie w wyglądzie znajdujemy też u dzisiejszych wilków (stąd nazwa). Lycaenops miał duże kły (cecha charakterystyczna wszystkich gorgonopsów) o ząbkowanych brzegach. Para górna była większa. Zęby zakłowe były względnie niewielkie.

Najprawdopodobniej zwierzę to polowało w stadach. Jego łupem mogły padać roślinożerne dicynodonty, czy dinocefale, jak Moschops. Przypuszcza się, że Lycaenops był stałocieplny, jednakże jedyny zachowany fragment skóry tego terapsyda pozbawiony jest włosów.

Gatunki[edytuj | edytuj kod]

  • Lycaenops angusticeps
  • Lycaenops kingwilli
  • Lycaenops ornatus

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]