Mór Than

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mór Than

Mór Than (ur. 19 czerwca 1828 w Bečej, zm. 11 marca 1899 w Trieście) - węgierski malarz.

Mór urodził się w 1828 roku w mieście Bečej (obecna Serbia). W wieku 18 lat wyjechał do Wiednia, gdzie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych. W roku 1848 wyjechał na Węgry, osiedlając się w okolicach Budapesztu. Wziął udział w powstaniu węgierskim, podczas którego malował obrazy przedstawiające bitwy powstańców, a także projektował pierwsze węgierskie znaczki pocztowe.

W 1849 roku po upadku powstania wyjechał do Włoch, gdzie podjął naukę w jednej ze szkół malarskich. Po zakończeniu studiów powrócił na Węgry, gdzie rozpoczął profesjonalną karierę malarską.

W czasie swojej kariery tworzył głównie sceny batalistyczne oraz historyczne, a także malował portrety i obrazy mitologiczne. Oprócz tego pracował w wielu domach prominentnych mieszkańców Budapesztu, malując freski oraz wykańczając pałacowe komnaty.

Głównym stylem, w jakim Mór wykonywał swoje obrazy, był realizm oraz wczesny impresjonizm. W czasie swojego życia zdążył wykreować siebie na jednego z najbardziej znanych węgierskich malarzy XIX wieku.

Mór Than zmarł w Trieście w 1899 roku w wieku 71 lat.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]