Mútňanka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Mútňanka
Kontynent

Europa

Państwo

 Słowacja

Kraj

 żyliński

Potok
Długość 22 km
Powierzchnia zlewni

70,55 km²

Źródło
Miejsce pod siodłem Przełęczy Cudzichowej
Wysokość

1225 m n.p.m.

Współrzędne

49°31′53″N 19°17′28″E/49,531389 19,291111

Ujście
Recypient Biała Orawa
Miejsce

obok wsi Brzeza

Wysokość

642 m n.p.m.

Współrzędne

49°22′48″N 19°21′50″E/49,380000 19,363889

Położenie na mapie kraju żylińskiego
Mapa konturowa kraju żylińskiego, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, poniżej na prawo znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Mútňanka (pol. Mutnianka) – duży, zasobny w wodę potok w Beskidach Orawskich na Słowacji, lewobrzeżny dopływ Białej Orawy. Długość 22 km, powierzchnia dorzecza 70,55 km². Cały tok w granicach powiatu Namiestów w historycznym regionie Orawa.

Źródła Mutnianki znajdują się na wysokości ok. 1225 m n.p.m. na południowych stokach głównego, wododziałowgo grzbietu Karpat, tuż pod siodłem Przełęczy Cudzichowej. Spływa początkowo w kierunku południowo-zachodnim, a następnie południowym. Poniżej leśniczówki Spáleny briežok skręca ku południowemu wschodowi. Na wysokości zachodniego krańca wsi Mutne opuszcza zwarty zrąb beskidzki i wpływa na teren pasa obniżeń śródgórskich (słow. Podbeskydská brázda). Poniżej wsi Benedyków (słow. Beňadovo) jej dolina ponownie się zwęża i przebija przez pasmo wyższych wzniesień (słow. Podbeskydská vrchovina), po czym przed miejscowością Brzeza, na wysokości 642 m n.p.m., uchodzi do Białej Orawy.

Mutnianka posiada szereg niewielkich dopływów. Największym z nich jest lewobrzeżny Bystrý potok (wyżej zwany Ráztoka; dł. ok. 8 km), spływający spod Pilska i uchodzący do Mutnianki na wysokości ok. 815 m n.p.m., tuż poniżej leśniczówki Krušetnický bor.

Koryto w większości nieuregulowane, w środkowym biegu, w strefie obniżeń, wyraźnie meandruje. Dolina w górnym biegu całkowicie zalesiona. W środkowym i dolnym biegu jej koryto na wielu odcinkach obrasta pas olszyn i zarośli wierzbowych.

Dolina Mutnianki jest bardzo słabo zabudowana, jedynie w środkowym biegu potoku w jego pobliżu znajdują się osiedla (Mútňanska Píla, Chovanová, Duľov i Beňadovský mlyn). Doliną potoku prawie od samych źródeł prowadzi droga jezdna, początkowo gruntowa, od leśniczówki Spáleny briežok asfaltowa, a od osiedla Mútňanska Píla z komunikacją autobusową.

W środkowym części doliny do biegu potoku przytykają rezerwaty przyrody Mútňanska Píla i Beňadovské rašelnisko.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Orava, Beskid Żywiecki, turistická mapa 1 : 50 000, 3. wyd., VKÚ Harmanec, 2001, ISBN 80-8042-246-X;