Mączniak rzekomy słonecznika

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Porażony kwiatostan
Porażony kwiatostan
Porażony liść

Mączniak rzekomy słonecznika (ang. downy mildew of sunflower[1]) – choroba słoneczników (Helianthus) wywołana przez Plasmopara halstedii. Jest to organizm grzybopodobny zaliczany do lęgniowców. Jest on pasożytem bezwzględnym, a wywołana przez niego choroba należy do grupy chorób zwanych mączniakami rzekomymi[2].

Objawy[edytuj | edytuj kod]

Są różnorodne i zależą od kilku czynników: okresu rozwojowego, w którym roślina została zainfekowana, odmiany, warunków środowiska (a szczególnie temperatury i wilgotności), typu infekcji (miejscowa lub systemiczna). Przy dużej wilgotności powietrza dochodzi często do infekcji systemicznej, podczas której patogen z liści przerasta poprzez ich ogonki do łodygi. Następuje wówczas zahamowanie wzrostu rośliny i plamistość liści. Jasnozielone plamy na liściach powstają wzdłuż jego głównych nerwów i na całej powierzchni liści. Pojawia się na nich chloroza, liście zwijają się, stają się grube i sztywne. W okresie dużej wilgotności powietrza (deszcze) na dolnej powierzchni liści pod chlorotycznymi plamami powstaje biały nalot złożony ze sporangioforów i zoosporangiów. Powstają w nich zarodniki zwane pływkami. W wyniku zahamowania rozwoju następuje na łodydze skracanie międzywęźli, wskutek czego słoneczniki często przybierają wygląd podobny do kapusty, a ich kwiatostan jest zredukowany i rośnie pionowo (nie zwisa). System korzeniowy również jest słabo rozwinięty, a na powierzchni korzeni powstają ciemnobrązowe plamy. Nasiona z porażonych roślin słabo kiełkują. Czasami obserwuje się również inne zmiany; miękisz łodygi lub jej rdzeń ulegają przebarwieniu, liście skręcają się, a u podstawy łodygi tworzą się guzy[3].

Czasami infekcja może nastąpić w liścieniu lub hipokotylu. Wówczas podczas wilgotnej pogody biały nalot zarodników tworzy się już na liścieniach siewek oraz u podstawy łodygi. Czasami występuje tylko miejscowa infekcja liści, skutkująca powstawaniem na nich drobnych, jasnozielonych, kanciastych plamistości ograniczonych nerwami liścia[3].

Objawy porażenia przez Plasmopara halstedii są dość charakterystyczne, jednak czasami można je pomylić z objawami zatruć spowodowanych przez herbicydy. Porażone kwiatostany nieco przypominają także objawy spowodowane przez Pustula tragopogonis, ale ten patogen powoduje na górnej powierzchni liści powstawanie dużych pęcherzy[3].

Ochrona[edytuj | edytuj kod]

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest uprawianie odmian odpornych na mączniaka rzekomego. Jednak patogen ten tworzy wciąż nowe szczepy i sposób ten jest niewystarczający. W miarę, jak patogen tworzy nowe szczepy, należy wprowadzać do uprawy wciąż nowe odmiany. Odbywa się swoisty wyścig między stacjami hodowli nowych odmian a patogenem. Płodozmian bardzo ważny przy innych chorobach słonecznika, w przypadku mączniaka rzekomego odgrywa minimalną tylko rolę. Jego oospory mogą bowiem w glebie przetrwać do 10 lat. Zaprawianie nasion skutecznie zwalcza większość szczepów, jednak powstały już szczepy odporne na najczęściej używane do tego celu fungicydy, takie, jak metalaksyl i mefanoxam. Jak dotąd skuteczna jest jeszcze azoksystrobina, być może w przyszłości wprowadzone zostaną także nowe fungicydy[4].

W przypadku systemicznego porażenia opryskiwanie roślin fungicydami okazało się nieskuteczne. Przy infekcji miejscowej opryskiwania nie stosuje się – straty ekonomiczne w tym przypadku są tak niewielkie, że opryskiwanie jest ekonomicznie nieopłacalne. Zaleca się usuwanie z okolic plantacji roślin, które są żywicielami Plasmopara halstedii[4].

Patogen może rozprzestrzeniać się przez wiatr i nasiona, głównym jednak źródłem infekcji jest gleba. Na polu, w którym wystąpiła silna infekcja mączniaka rzekomego słonecznika, w następnych latach nie można uprawiać słoneczników[4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. EPPO Global Database. [dostęp 2018-02-18].
  2. Joanna Marcinkowska: Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii. Warszawa: PWRiL, 2012. ISBN 978-83-09-01048-7.
  3. a b c Plasmopara halstedii. Protokół diagnostyczny. [dostęp 2018-02-17]. (ang.).
  4. a b c Downy Mildew of Sunflower. [dostęp 2018-01-18].