Młynica (dopływ Popradu)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Młynica płynąca Doliną Młynicką
Młynica

Młynica (słow. Mlynica, Mlynický potok, niem. Mlinicabach, węg. Mlinica-patak) – potok płynący Doliną Młynicką w słowackich Tatrach Wysokich. Jest to główny ciek wodny tej doliny, wypływa z Niżniego Koziego Stawu. Przepływa przez Wołowe Stawki i Staw nad Skokiem, poniżej którego tworzy kaskadę zwaną Skokiem. Nieco na wschód od Szczyrbskiego Jeziora potok dzieli się, jedno ramię płynie na południowy wschód i wpada do Popradu, natomiast drugie (utworzone sztucznie) płynie na południe, wpada do Nowego Szczyrbskiego Jeziora i następnie w okolicach Szczyrby wpada do Małego Popradu.

Na niektórych odcinkach w Dolinie Młynickiej (szczególnie w górnym biegu na Zadniej Polanie) potok zanika; przepływa podziemnie, pod głazami.

Szlaki turystyczne[edytuj | edytuj kod]

Szlak żółty – żółty szlak ze Szczyrbskiego Jeziora biegnie dnem Doliny Młynickiej, wzdłuż Młynicy, obok wodospadu Skok i dalej na Bystrą Ławkę, położoną nieco na południe od przełęczy Bystry Przechód (dawniej szlak wiódł prosto przez tę przełęcz), stamtąd dalej do Doliny Furkotnej. Przejście szlakiem przez przełęcz jest dozwolone w obie strony, jednak zalecany jest kierunek z Doliny Młynickiej do Furkotnej w celu uniknięcia zatorów na łańcuchach[1].
  • Czas przejścia ze Szczyrbskiego Jeziora do wodospadu: 1:30 h, ↓ 1 h
  • Czas przejścia znad wodospadu na Bystrą Ławkę: 2 h, ↓ 1:35 h[2]
 Osobny artykuł: Potoki tatrzańskie.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Tatry – Bystry Przechód
  2. Tomasz Nodzyński, Marta Cobel-Tokarska: Tatry Wysokie i Bielskie: polskie i słowackie. Warszawa: ExpressMap, 2007. ISBN 978-83-60120-88-0.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Józef Nyka: Tatry słowackie. Przewodnik. Wyd. II. Latchorzew: Trawers, 1998. ISBN 83-901580-8-6.
  2. Zofia, Witold Henryk Paryscy: Wielka encyklopedia tatrzańska, hasło „Młynica”. [dostęp 2012-12-26].