MPP

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Komputer masowo równoległy, masowe przetwarzanie równoległe (ang. Massively Parallel Processor, Massively Parallel Processing, MPP) – rodzaj architektury komputerowej, której zadaniem jest umożliwienie jednoczesnego przetwarzania zadań na wielu procesorach.

Komputer masowo równoległy jest pojedynczym komputerem z setkami,a nawet tysiącami, połączonych ze sobą procesorów i posiada wiele cech podobnych do klastrów komputerowych[1]. Charakterystyczne w MPP jest jednak to, że każdy procesor tworzy swój własny podsystem, czyli posiada własną pamięć oraz kopię systemu operacyjnego i używanych aplikacji, a każdy podsystem komunikuje się z innymi poprzez szybkie łącza[2]. Przykładem komputera masowo równoległego może być Blue Gene zbudowany przez firmę IBM.

Do najistotniejszych funkcji realizowanych w architekturze MPP należą:

  • zarządzanie przydziałem zasobów komputera równoległego do procesów i organizacja komunikacji między procesami,
  • szeregowanie zadań (procesów) w czasie i przestrzeni;
  • zarządzanie pamięcią wirtualną;
  • rekonfiguracja systemu i redystrybucja zasobów między procesami w przypadku awarii jednego z węzłów.

Z drugiej strony, samo pojęcie Massively Parallel ma również inne znaczenia. Określenie to dotyczy np. przetwarzania sieciowego (grid), w którym moc obliczeniowa jest rozproszona na dużą liczbę maszyn podłączony do sieci komputerowej, a wykorzystuje się je w czasie, kiedy tylko są dostępne. Przykładem takiego rozwiązania jest BOINC, czyli system bazujący na wolontariuszach udostępniających wydajność swoich komputerów, aby wspomóc najlepsze projekty naukowe z różnych dziedzin.

Innym znaczeniem Massively Parallel jest system klastrowy, który wykorzystuje dużą liczbę procesorów znajdujących się w wielu komputerach umieszczonych na niewielkiej przestrzeni, zwykle w jednym pomieszczeniu. W takim systemie szybkość i elastyczność połączeń między elementami (komputerami) stają się jednymi z najważniejszych parametrów. Dzisiejsze (2017 r.) superkomputery, które w większości są klastrami, wykorzystują w tym celu rozwiązania od InfiniBand do trójwymiarowych sieci połączeniowych.

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. David A. Patterson, John L. Hennessy: Computer Organization and Design (Second Edition). Morgan Kaufmann Publishers, 1998, s. 715. ISBN 1-55860-428-6.
  2. MPP Definitio (ang.). PC Magazine. [dostęp 2015-05-20].