Mała Wiera

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mała Wiera
Маленькая Вера
Gatunek dramat
film obyczajowy
Data premiery Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich 1988
Kraj produkcji Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich ZSRR
Czas trwania 110 min
Reżyseria Wasilij Piczuł
Scenariusz Marija Chmielik
Główne role Natalia Niegoda
Andriej Sokołow
Jurij Nazarow
Muzyka Władimir Matecki
Zdjęcia Jefim Reznikow
Scenografia Władimir Pasternak
Kostiumy Natalia Poliak
Montaż Jelena Zabołocka
Produkcja Studio Filmowe im. M. Gorkiego
Budżet 1 262 598 USD

Mała Wiera (ros. Маленькая Вера) – radziecki dramat obyczajowy z 1988, w reżyserii Wasilija Piczuła.

Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Bohaterka filmu - Wiera mieszka w małym mieście razem z matką i ojcem-alkoholikiem. Bunt wobec otaczającej ją rzeczywistości powoduje rosnącą irytację ze strony rodziców, którzy stawiają jej za wzór brata Wiktora, lekarza pracującego w Moskwie.

Na jednej z prywatek Wiera poznaje Siergieja, starego przyjaciela Wiktora, w którym zakochuje się od pierwszego wejrzenia. Wiera z Siergiejem planują się pobrać. Aby przekonać rodziców, niechętnych temu małżeństwu Wiera oszukuje matką twierdząc, że jest w ciąży. Konflikt Siergieja z rodzicami Wiery osiąga punkt kulminacyjny w dniu urodzin Koli, ojca Wiery. Pijany Kola rani Siergieja nożem, a rana jest na tyle poważna, że wymaga długiego leczenia w szpitalu.

Matka Wiery próbuje bronić swojego męża przed więzieniem i przekonać władze, że Siergiej sam poranił się nożem. Wiera zeznaje przed sądem to, co chcą jej rodzice. Kiedy odwiedza w szpitalu Siergieja i wyjaśnia mu swoje zachowanie, ten oświadcza, że nie chce jej więcej widzieć. Po powrocie do domu Wiera próbuje popełnić samobójstwo, ale w ostatniej chwili ratuje ją brat, Wiktor. Ojciec Wiery umiera na atak serca.

Obsada[edytuj | edytuj kod]

O filmie[edytuj | edytuj kod]

Film był debiutem reżyserskim 26-letniego wówczas Wasilija Piczuła. Zdjęcia kręcono w Mariupolu. Mała Wiera stała się w ZSRR największym sukcesem kasowym 1988 roku - obejrzało ją 54.9 mln widzów. Popularność filmu wynikała zarówno z tematyki filmu, ale także śmiałych, jak na kino radzieckie scen erotycznych, z udziałem głównej bohaterki. Sam reżyser wspominając film po latach stwierdził, że na popularność filmu wpływało przekonanie, że po kilku dniach władze zabronią jego wyświetlania. W 1988 film został wyróżniony na Festiwalu Filmowym w Montrealu i nagrodą FIPRESCI na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2003 powstał film dokumentalny Mała Wiera - 15 lat później odsłaniający kulisy produkcji filmu i pierwsze reakcje społeczeństwa.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]