Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Wenecji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Festiwal Filmowy w Wenecji)
Skocz do: nawigacja, szukaj
65. Festiwal Filmowy w Wenecji

Festiwal Filmowy w Wenecji (wł. Mostra Internazionale d'Arte Cinematografica di Venezia) – międzynarodowy festiwal filmowy w Wenecji, uchodzi za najstarszą imprezę filmową na świecie. Festiwal został założony w 1932 roku przez hrabiego Giuseppe Volpi di Misurata jako "Esposizione Internazionale d'Arte Cinematografica". Festiwal nie odbywa się w historycznym centrum Wenecji, a na wyspie Lido pod koniec sierpnia lub na początku września. Festiwal jest obecnie częścią Biennale w Wenecji.

Głównymi nagrodami festiwalu są Złoty Lew (Leone d'Oro), który otrzymuje najlepszy film oraz Puchar Volpi (Coppa Volpi) dla najlepszego aktora i aktorki.

Laureaci Złotego Lwa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Złoty Lew.

Złoty Lew to najważniejsza nagroda festiwalu dla najlepszego filmu.

Laureaci Srebrnego Lwa[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Srebrny Lew.

Srebrny Lew to nieregularnie rozdawana nagroda dla najlepszego reżyseria festiwalu. Nagradzano nią także filmowe debiuty, filmy krótkometrażowe oraz scenariusz.

Wielka Nagroda Jury[edytuj | edytuj kod]

Wielka Nagroda Jury to druga nagroda festiwalu. Nagradza się nią filmy, które według Jury zajęły drugie miejsce w Konkursie Głównym o Złotego Lwa. Laureaci otrzymują statuetkę Srebrnego Lwa.

Nagroda Specjalna Jury[edytuj | edytuj kod]

Nagroda Specjalna Jury to trzecia nagroda festiwalu. Laureaci tej nagrody otrzymują brązową statuetkę Lwa Weneckiego.

Puchar Volpi[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Puchar Volpi.

Pucharem Volpi nagradzani są aktorzy. Nagroda dla najlepszego aktora i aktorki istnieje od 1935 roku. W połowie lat 90. nagrody były przyznawane także najlepszym aktorom i aktorkom drugoplanowym. W 1993 roku nagrodę otrzymała cała obsada filmu Na skróty.

Złota Osella[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Złota Osella.

Złotą Osellą nagradzani są reżyserzy, scenarzyści, montażyści, kompozytorzy oraz za wkład w rozwój technologii filmowej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]