Mały Jenisej

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mały Jenisej
Ilustracja
Kontynent Azja
Państwo  Rosja
 Mongolia
Rzeka
Długość 563 km
Powierzchnia zlewni 58 700 km²
Średni przepływ 410 m³/s Kyzył
Źródło
Miejsce Nogoon Tajgyn nuruu
Wysokość 2500
Ujście
Recypient Jenisej
Miejsce Kotlina Tuwińska, Kyzył
Wysokość 619
Współrzędne 51°43′40″N 94°27′32″E/51,727778 94,458889
Położenie na mapie Rosji
Mapa lokalizacyjna Rosji
ujście
ujście

Mały Jenisej (ros.: Малый Енисей, Małyj Jenisiej; tuw.: Каа-Хем, Ka-Chem; tuw.: Кызыл-Хем, Kyzył-Chem; mong.: Шишгэд гол, Sziszged gol; mong.: Бага Енисей гол, Bag Jenisej gol) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w Republice Tuwy i Mongolii; jedna ze źródłowych rzek Jeniseju.

Długość rzeki wynosi 563 km, a powierzchnia jej dorzecza – 58 700 km². Źródła znajdują się w Mongolii, w południowej części Kotliny Darchadzkiej, na południowo-zachodnich zboczach gór Nogoon Tajgyn.

Głównym źródłem Małego Jeniseju jest rzeka Gunyn gol, która po przyjęciu z lewej strony głównego dopływu Mungaragijn gol zmienia nazwę na Bachtach gol, a następnie na Sziszged gol.

Początkowo rzeka płynie w kierunku północnym, lecz po przepłynięciu przez jezioro Dood Cagaan nuur skręca na zachód i opuszcza Kotlinę Darchadzką wpływając do wąskiej doliny, która ciągnie się aż do granicy z Rosją; tu rzeka zmienia nazwę na Kyzył-Chiem. Po przyjęciu dużego dopływu Bałyktyg-Chiem zmienia nazwę na Ka-Chiem. W swoim dolnym biegu Mały Jenisej przepływa przez Kotlinę Tuwińską. W Kyzyle łączy się z Wielkim Jenisejem, tworząc Jenisej właściwy[1].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Малый Енисей (ros.). Большая Советская Энциклопедия. [dostęp 2012-01-05].