Machnatá (jaskinia)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Machnatá
Państwo

 Słowacja

Kraj

 bańskobystrzycki

Położenie

Murańska Płanina

Długość

154 m

Głębokość

63,7 m

Położenie na mapie kraju bańskobystrzyckiego
Mapa konturowa kraju bańskobystrzyckiego, u góry po prawej znajduje się punkt z opisem „Machnatá”
Położenie na mapie Słowacji
Mapa konturowa Słowacji, w centrum znajduje się punkt z opisem „Machnatá”
Ziemia48°47′00″N 19°57′56″E/48,783333 19,965556

Jaskinia Machnatá (też: Zbojnícka jaskyňa, Bešeľova diera) – jaskinia krasowa w Murańskiej Płaninie, w Wewnętrznych Karpatach Zachodnich na Słowacji.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia leży w północno-zachodniej części płaskowyżu. Znajduje się w górnej części skalistych, północnych stoków masywu Kľaku, opadających ku dolinie Za Nehovým. Jej otwór wejściowy leży na wysokości 1260 m n.p.m. Ma 154 m długości korytarzy i 63,7 m głębokości.

Charakterystyka[edytuj | edytuj kod]

Długi korytarz wejściowy rozszerza się w głębi jaskini w komorę, do której wpada światło z drugiego otworu. W dalszej części chodnik, na którego spągu zwracają uwagę osady czerwonej gliny, systematycznie opada. W niższych częściach korytarz meandruje, po czym kończy się w formie syfonu.

Biorąc pod uwagę wysokie (kilkaset metrów) usytuowanie jaskini ponad dnem okolicznych dolinek można domniemywać, że stanowi ona fragment znacznie starszej jaskini fluwiokrasowej, która formowała się w czasie, gdy masyw płaskowyżu dopiero zaczynał podlegać procesom erozyjnym. Aktualnie jaskinia jest pozbawiona toku wodnego, ale kształt i charakter korytarzy wskazują na ich rzeczne pochodzenie.

Istnieją przypuszczenia, że jaskinia posiada łączność z leżącym ok. 400 m niżej wywierzyskiem Klátna.

Historia eksploracji[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znana od dawna miejscowej ludności. W licznych podaniach była wiązana ze zbójnikami (skąd synonimiczna nazwa) i ukrytymi w niej przez nich skarbami. W latach 30. XX w. była penetrowana przez poszukiwaczy skarbów. M.in. rodzina Bešeľów wykonała w niej szereg prac o charakterze górniczym, przerzucając wiele metrów sześciennych skał i wznosząc w pionowych kominach wysokie konstrukcje drewniane. Fragmenty tej drewnianej zabudowy były w dobrym stanie jeszcze w latach 80. XX w.

W 1985 r. speleologom z Tisovca udało się wykazać łączność jaskini z niżej leżącą jaskinią znaną jako Priepasť v Kosodrevinie. Łączący je niebezpieczny zawał nie został dotychczas sforsowany.

Flora i fauna[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia jest ważnym zimowiskiem kilku gatunków nietoperzy.

Ochrona jaskini[edytuj | edytuj kod]

Jaskinia znajduje się na obszarze rezerwatu przyrody Veľká Stožka. Jest chroniona jako pomnik przyrody (słow. prírodná pamiatka Machnatá). Nie jest dostępna do zwiedzania.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Hochmuth Zdenko: Krasové územia a jaskyne Slovenska, w: "Geographia Cassoviensis", ročník II., 2 / 2008, wyd. Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Košice 2008, ISSN 1337-6748; [1]
  • Linhart Kamil: Slovenské rudohorie – Stolické vrchy, Muránska planina. Turistický sprievodca ČSSR č. 25, wyd. Šport. Slovenské telovýchovné vydavateľstvo, Bratislava 1987.