Wywierzysko

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Duże źródło reokrenowe

Wywierzysko, reokren – typ bardzo wydajnego źródła krasowego[1]. Najczęściej występuje w regionach górskich. Jest to przeważnie źródło typu wokluzyjskiego (od nazwy francuskiej miejscowości - Fontaine-de-Vaucluse[2]) – nazwa źródła, w którym wypływają na powierzchnię wody podziemne na obszarach krasowych. Wydajność takiego źródła może być znaczna, jeśli jest mniejsza od ilości wody wpływającej do ponoru (wchłonu) jest to ujemny bilans zlewni.

Przykładem wywierzyska jest Lodowe Źródło w Dolinie Kościeliskiej oraz wywierzyska Chochołowskie, Bystrej, Goryczkowe i Olczyskie w Tatrach[1], a także Siedem Źródeł na Górze Świętej Anny[3].

Wywierzyska bywają mylone z wypływem krasowym, którego najlepszym przykładem jest Wypływ spod Pisanej w Tatrach w Dolinie Kościeliskiej. Rzadko w Polsce spotykany rodzaj wywierzyska wypływającego w jaskini znajduje się w rezerwacie przyrody Zimny Dół[4].

Wywierzyska zasiedlają gatunki związane z wodami podziemnymi oraz strumieniami czy potokami.

Organizmy występujące w reokrenach to: krenobionty i krenofile.

Przypisy

  1. a b Grzegorz Barczyk: Wywierzyska tatrzańskie. Tatrzański Park Narodowy; Z miłości do gór. [dostęp 2015-10-20].
  2. Geologic/Hydrogeologic Setting and Classification of Springs. W: Philip Elmer LaMoreaux: Springs and Bottled Waters of the World: Ancient History, Source, Occurrence, Quality and Use. Springer, 2001, s. 57. ISBN 978-3-540-61841-6. [dostęp 2014-09-24]. (ang.)
  3. Geopark Góra Świętej Anny, Wywierzysko “Siedem Źródeł” martwica wapienna. Geologiczno - edukacyjna ścieżka po Górze Świętej Anny, Tablica 13. [dostęp 2015-10-20].
  4. Wycieczka do rezer­watu Zimny Dół. Krakowskie okolice. [dostęp 2015-10-20].