Macica jednorożna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Macica jednorożna
Ilustracja
Obraz macicy jednorożnej widoczny w histerosalpingografii
Klasyfikacje
ICD-10

Q51
Wrodzone wady rozwojowe macicy i szyjki macicy

Q51.4

Macica jednorożna

Macica jednorożna – jedna z anomalii rozwojowych przewodów Müllera[1]. Macica jednorożna stanowi około 5% wad wrodzonych macicy[1].

Wada jest następstwem częściowej lub całkowitej hipoplazji jednego z dwóch przewodu Müllera i narząd jest nieprawidłowo formowany z wyłącznie jednego przewodu Müllera[2]. Występuje szczątkowy róg macicy bez jamy lub z jamą z czynnym endometrium, jama szczątkowego rogu może łączyć się z główną jamą macicy lub nie mieć z nią kontaktu. Po stronie szczątkowego rogu u 50% chorych występuje agenezja nerki[1].

Szczątkowy róg z czynnym endometrium, który nie jest połączony z jamą macicy czy pochwy ujawnia się zwykle po 20 roku życia. Może wiązać się z ostrymi dolegliwościami typu dysmenorrhoea i wymagać leczenia operacyjnego już u dojrzewających dziewcząt. Krwiak zastoinowy, który może przekształcić się w ropień zazwyczaj rośnie powoli. W czynnym niekomunikującym szczątkowym rogu może dojść do implantacji i rozwoju ciąży ektopowej. Róg macicy wycina się razem z jajowodem, oszczędzając jajnik. Jeżeli szczątkowy róg jest odłączony od macicy, można go usunąć laparoskopowo. U chorych z czynnym komunikującym szczątkowym rogiem może się w nim rozwijać ciąża, która stwarza wysokie ryzyko pęknięcia jego ściany i zagraża życiu kobiety, dlatego zaleca się profilaktyczne jego usunięcie[1].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Grzegorz H. Bręborowicz, Położnictwo i ginekologia : repetytorium, Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2010, ISBN 978-83-200-3678-7, OCLC 750652911.
  2. Howard J. A. Carp: Recurrent Pregnancy Loss: Causes, Controversies, and Treatment, Second Edition. CRC Press, 2014, s. 213. ISBN 978-1-4822-1615-8.