Maddalena Campiglia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Maddalena Campiglia
Ilustracja
Portret pędzla Alessandra Maganzy
Data i miejsce urodzenia

1553
Vicenza

Data i miejsce śmierci

1595
Vicenza

Narodowość

włoska

Dziedzina sztuki

literatura

Epoka

cinquecento

Ważne dzieła

Flori, favola boschereccia

Maddalena Campiglia (ur. 1553 w Vicenzy, zm. 1595 tamże[1]) – włoska pisarka epoki późnego cinquecenta.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była nieślubną córką rodziców o szlacheckim pochodzeniu[2]. Zdobyła solidne wykształcenie dotyczące muzyki i literatury. W 1576 roku wyszła za mąż za miejscowego szlachcica Dionisia Colzè[3], z którym rozstała się po czterech latach. Powróciła do domu zmarłego ojca i związała się z tercjarzami dominikańskimi, zachowując jednak pewną niezależność[2]. Ponieważ nie wybrała ścieżki klasztornej i żyła w separacji, jej pozycja w społeczeństwie wymykała się tradycyjnym rolom społecznym kobiet – takim jak żona czy wdowa[3] – jednak dzięki szlacheckiemu pochodzeniu i więzom z miejscową inteligencją jej nietypowa pozycja była tolerowana przez społeczeństwo[2].

Po separacji skupiła się na pracy intelektualnej[3]. Dzięki rodzinnym koneksjom poznała członków rodu Gonzagów, a jej patronami zostali Curzio Gonzaga oraz markiza Soragni Isabella Pallavicino. Campiglia obracała się w kręgach artystycznych, na dworze Gonzagów poznała m.in. poetów Muzia Manfredi i Bernardina Baldi[4].

W 1585 roku opublikowano jej pierwsze dzieło literackie Discorso sopra lʼAnnociatione della Beata Vergine, e la Incarnatione del S. N. Giesu Christo[5], które, obok twórczości Vittorii Colonny, jest jednym z pierwszych przykładów religijnej dłuższej formy prozatorskiej napisanej przez kobietę[2]. Trzy lata później ukazał się Flori, favola boschereccia – jeden z pierwszych opublikowanych dramatów pasterskich, którego autorem była kobieta (w tym samym roku opublikowano również dramat Mirtilla Isabelli Andreini)[4]. Campiglia opublikowała go osiem lat po dramacie pasterskim Aminta Torquata Tassa, który stał się nowym archetypem dramatu[6]. Echa Aminty można dostrzec we Flori, jednocześnie jednak Campiglia wprowadziła wyraźną żeńską perspektywę. Jest to szczególnie widoczne w głównym wątku, który opisuje głęboką miłość tytułowej nimfy Flori do innej, zmarłej nimfy. Choć na koniec Flori wiąże się z mężczyzną, wychodząc za mąż za pasterza, udaje jej się uniknąć tradycyjnego małżeństwa poprzez życie w cnocie. Dramat przyjęto pozytywnie, został również doceniony przez Tassa[4].

Ostatnim większym dziełem Campiglii była ekloga pastoralna Calisa. W dziele znów pojawia się postać Flori, tym razem żywiącej uczucie do Calisy, której pierwowzorem była markiza Pallavicino[4]. Campiglia napisała również cztery wiersze w lokalnym dialekcie, które ukazały się w okolicznościowej antologii[5], zachowała się także jej poezja o neoplatońskim i duchowym charakterze[4].

W swojej twórczości Campiglia łączyła tradycję w duchu przyjętej w jej czasach zasady literackiej imitatio z elementami krytyki ograniczających stereotypów, czy ograniczeń narzuconych sztuce[7]. Według Philiepa Bossiera, „tworzyła nową ścieżkę na granicy głęboko zakorzenionych zasad”[8].

Twórczość[edytuj | edytuj kod]

  • 1585: Discorso sopra lʼAnnociatione della Beata Vergine, e la Incarnatione del S. N. Giesu Christo[5]
  • 1588: Flori, favola boschereccia[5]
  • 1589: Calisa, egloga[5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bossier 2010 ↓, s. 115.
  2. a b c d Bossier 2010 ↓, s. 117.
  3. a b c Sampson 2007 ↓, s. 62.
  4. a b c d e Sampson 2007 ↓, s. 63.
  5. a b c d e Bossier 2010 ↓, s. 118.
  6. Bossier 2010 ↓, s. 116.
  7. Bossier 2010 ↓, s. 119.
  8. Bossier 2010 ↓, s. 123.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]