Gonzagowie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Gonzagowie – włoski ród arystokratyczny panujący w księstwie Mantui w latach 1328-1708.

Dzieje[edytuj | edytuj kod]

Ludovico Gonzaga otrzymujący wiadomość że jego syn, Francesco, został wybrany kardynałem. Fresk Andrei Mantegni ze Stanza del Sposi w Palazzo Ducale w Mantui

W 1328 r. Ludwik (wł. Luigi) Gonzaga (zm. 1360 r.) objął władzę w Mantui jako kapitan generalny. W 1433 r. Gianfracesco Gonzaga otrzymał tytuł margrabiego Mantui, a w 1530 r. Fryderyk II Gonzaga otrzymał tytuł księcia Mantui. W 1531 rodzina drogą małżeństwa uzyskała markizat Montferratu (po wygasłej dynastii Paleologów).

Boczna linia Gonzagów z Mantui objęła księstwa Nevers i Rethel we Francji kiedy Ludwik Gonzaga (wł. Luigi, franc. Louis) – młodszy syn Fryderyka II (1519-40) poślubił ich dziedziczkę. Ród Gonzaga-Nevers powrócił do Mantui i objął w niej rządy, gdy syn Luigiego Karol odziedziczył ją (razem z Monferratem) – wydarzenie to rozpoczęło wojnę o sukcesję mantuańską. Córka Karola I, który zdobył dla młodszej linii księstwo Mantui, w Polsce znana pod imieniem Ludwiki Marii, jako żona kolejno – Władysława IV i Jana II Kazimierza była królową Polski (1646-1667).

Przedstawiciele innej bocznej linii byli wpierw niezależnymi hrabiami, następnie książętami Guastalli. Pochodzili oni od Ferrantego, najmłodszego syna Franciszka II (1484-1519). Prawnuk Ferrantego, Ferdynand II, także odegrał ważną rolę w wojnie o sukcesję mantuańską.

Władcy Mantui z rodu Gonzagów[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Władcy Mantui.
Vincenzo II Gonzaga, dzieło Rubensa

Następnie księstwo Mantui przeszło do młodszej linii rodu Gonzaga-Nevers.

W 1708 zakończyło się panowanie Gonzagów, a Mantua przeszła w ręce Habsburgów.

Inni przedstawiciele rodu Gonzagów[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Piotr i Zygmunt Myszkowscy uzyskali przed 1603 od papieża Klemensa VIII tytuł margrabiów na Mirowie, a następnie zostali adoptowani przez księcia Mantui, Wincentego Gonzagę. Utworzona przez nich Ordynacja Pińczowska przeszła w 1729 wraz z tytułem i nazwiskiem Gonzagów drogą spadku na Wielopolskich.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]