Manche Masemola

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manche Masemola
Święta Kościoła anglikańskiego
Męczennica
Ilustracja
Posąg Manche Masemoli (pośrodku) w Opactwie Westminsterskim
Data urodzenia 1913
Data śmierci 1928
Czczony przez wspólnotę anglikańską[1]

Manche Masemolaprotestancka męczennica wywodząca się z południowoafrykańskiego plemienia Pedi. Swoje życie spędziła w niewielkiej wiosce Marishane nieopodal miasta Polokwane (dawniej Pietersburg) w RPA.

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat przed jej narodzinami obszar ówczesnej kolonii Transwalu został objęty działalnością misyjną, prowadzoną najpierw przez niemieckich, a następnie przez angielskich protestantów. W efekcie na początku XX wieku wśród plemienia Pedi istniała już spora mniejszość chrześcijańska, która spotkała się z powszechną niechęcią pozostałych współplemieńców, wyznających religię pierwotną.

Manche Masemola pobierała nauki przygotowujące do chrztu wraz z kuzynką Lucią, wbrew woli swoich rodziców. Gdy wracała do domu, była przez nich dotkliwie bita, jednak nie doznała przez to zniechęcenia. Uparcie stwierdzała, że zostanie ochrzczona we własnej krwi[2]. Widząc silne nieposłuszeństwo dziewczyny, rodzice postanowili udać się z nią do wioskowego szamana i powiedzieć, że na ich córkę rzucono urok. W tej sytuacji pomóc miało przepisane dla Manche tradycyjne lekarstwo, do którego spożycia zmusiło ją pobicie przez matkę i ojca. Wkrótce po tym zajściu Manche Masemola w wieku 16 lat zmarła, nie doczekawszy chrztu[1]. Matka dziewczyny zaprzeczyła jednak tej wersji zdarzeń i 40 lat później sama przyjęła chrzest.

Manche została uznana za męczennicę przez Kościół Prowincji Południowej Afryki (dziś znany jako Anglikański Kościół Południowej Afryki) w niecałe 10 lat po swojej śmierci.

W 1998 roku Masemolę zaliczono do grona dziesięciu dwudziestowiecznych męczenników, których posągi umieszczono ponad Wielkimi Drzwiami Zachodnimi Opactwa Westminsterskiego w Londynie. Wśród nich znalazł się również polski franciszkanin, Maksymilian Maria Kolbe, którego figura stoi na lewo od posągu Manche (patrz: fotografia).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]