Animizm

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
 Ten artykuł dotyczy antropologii. Zobacz też: Animizm (psychologia).
Szaman Urarina, 1988

Animizm (łac. animadusza) – w swej klasycznej postaci, jest koncepcją wprowadzoną do nauk humanistycznych w XIX wieku przez brytyjskiego antropologa Edwarda Burnetta Tylora w celu opisania szeregu zjawisk (społecznych, religijnych) występujących pośród społeczeństw plemiennych[1]. Do zjawisk tych zaliczamy wypowiedzi i zachowania, które świadczą o tym, że społeczności plemienne przypisują ideę duszy i cech osobowych zwierzętom, roślinom, zjawiskom pogodowym i innym elementom natury, np. kamieniom, żywiołom itp. Do zjawisk opisywanych przez animizm zalicza się również wyobrażenia powszechne pośród społeczeństw plemiennych na temat istnienia bytów niewidzialnych, w literaturze etnograficznej określanych terminem "duchy".

Zjawiska określane mianem animizmu są blisko powiązane ze zjawiskami określanymi mianem szamanizmu.

Animizm w ujęciu klasycznym[edytuj | edytuj kod]

Animizm w ujęciu Tylora rozumiany był jako najbardziej pierwotna forma wierzeń religijnych. Jako przedstawiciel XIX-wiecznego ewolucjonizmu społecznego Tylor zainteresowany był genezą religii. Dokumentował, że wiara w duszę i duchy oraz przypisywanie ich posiadania obiektom natury (zwierzętom, roślinom itp.) jest najstarszą formą wierzeń religijnych, którą nazwał animizmem[2].

Nowsze ujęcia animizmu[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na krytykę podejść ewolucjonistycznych w naukach humanistycznych klasyczna koncepcja animizmu uznawana była za przestarzałą i jako taka nie podlegała dalszemu rozwojowi. W latach 90. XX wieku na gruncie antropologi kulturowej przywrócił do łask koncepcję animizmu francuski antropolog kulturowy Philippe Descola. W oparciu o badania terenowe pośród Indian Achuar odrzucił on klasyczną koncepcję animizmu jako formę wierzeń religijnych[3]. W zamian zaproponował koncepcję animizmu jako uwarunkowaną kulturowo wiedzę o świecie (ontologii), zatem jako zjawisko znacznie szersze niż religia[4].

Przypisy

  1. Tylor E.B., Cywilizacja pierwotna: badania rozwoju mitologii, filozofii, wiary, mowy, sztuki i zwyczajów, Warszawa 1986
  2. Tylor E.B., Cywilizacja pierwotna: badania rozwoju mitologii, filozofii, wiary, mowy, sztuki i zwyczajów, Warszawa 1986
  3. * Descola Ph., In the society of nature: a native ecology in Amazonia. Cambridge Studies in Social and Cultural Anthropology 93. Nora Scott (trans.). Cambridge University Press, Cambridge; New York 1994.
  4. Descola Ph., Beyond Nature and Culture, University of Chicago Press, 2013

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]