Manson (krater)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manson
Krater na tle mapy geologicznej stanu Iowa
Krater na tle mapy geologicznej stanu Iowa
Ciało niebieskie Ziemia
Średnica krateru 35 km
Wiek 73,8 ± 0,3 Ma
Nazwany imieniem miasto Manson
Położenie na mapie Iowa
Mapa lokalizacyjna Iowa
Manson
Manson
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Manson
Manson
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Manson
Manson
Ziemia 42°35′N 94°33′W/42,583333 -94,550000

Mansonkrater uderzeniowy w pobliżu miejscowości Manson, w stanie Iowa, w USA. Krater ten jest zupełnie niewidoczny na powierzchni: przykryty jest gliną zwałową z okresu zlodowacenia, a powierzchnia jest obecnie w tym miejscu płaska.

Pochodzenie i wiek[edytuj]

Obecnie rozpoznawalna struktura krateru ma średnicę ok. 35 km[1]. Krater powstał ok. 74 miliony lat temu (kreda), prawdopodobnie w wyniku uderzenia meteorytu kamiennego (chondrytu) o średnicy ok. 2 km. Wstępne oszacowania wieku krateru plasowały go na granicy kredy i paleogenu, co sugerowało związek z wymieraniem kredowym co przyczyniło się do dużego zainteresowania tą strukturą. Obecnie wiadomo, że powstał on za wcześnie, aby mieć związek z wymieraniem[2].

Historia badań[edytuj]

Anomalię geologiczną pod miastem Manson wykryto już w 1912 roku, stwierdzając, że woda wydobywana spod ziemi jest w tym rejonie nietypowo miękka jak na stan Iowa, a skały krystaliczne leżą tu zaledwie 380 m pod powierzchnią ziemi (wiercono w obszarze wyniesienia centralnego). Do badań krateru używane były rozmaite metody geologiczne i geofizyczne, począwszy od odwiertów, poprzez grawimetrię i magnetometrię, a skończywszy na sejsmice[2].

Zobacz też[edytuj]

Przypisy

  1. Manson (ang.). Earth Impact Database. [dostęp 2013-06-22].
  2. a b Paul W. Hodge: Meteorite Craters and Impact Structures of the Earth. Cambridge University Press, 1994, s. 17. ISBN 0521360927.