Manson (krater)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Manson
Ilustracja
Krater na tle mapy geologicznej stanu Iowa
Ciało niebieskie Ziemia
Średnica krateru 35 km
Wiek 73,8 ± 0,3 Ma
Nazwany imieniem miasto Manson
Położenie na mapie Iowa
Mapa lokalizacyjna Iowa
Manson
Manson
Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa lokalizacyjna Stanów Zjednoczonych
Manson
Manson
Ziemia42°35′N 94°33′W/42,583333 -94,550000

Mansonkrater uderzeniowy w pobliżu miejscowości Manson, w stanie Iowa, w USA. Krater ten jest zupełnie niewidoczny na powierzchni: przykryty jest gliną zwałową z okresu zlodowacenia, a powierzchnia jest obecnie w tym miejscu płaska.

Pochodzenie i wiek[edytuj | edytuj kod]

Obecnie rozpoznawalna struktura krateru ma średnicę ok. 35 km[1]. Krater powstał ok. 74 miliony lat temu (kreda), prawdopodobnie w wyniku uderzenia meteorytu kamiennego (chondrytu) o średnicy ok. 2 km. Wstępne oszacowania wieku krateru plasowały go na granicy kredy i paleogenu, co sugerowało związek z wymieraniem kredowym co przyczyniło się do dużego zainteresowania tą strukturą. Obecnie wiadomo, że powstał on za wcześnie, aby mieć związek z wymieraniem[2].

Historia badań[edytuj | edytuj kod]

Anomalię geologiczną pod miastem Manson wykryto już w 1912 roku, stwierdzając, że woda wydobywana spod ziemi jest w tym rejonie nietypowo miękka jak na stan Iowa, a skały krystaliczne leżą tu zaledwie 380 m pod powierzchnią ziemi (wiercono w obszarze wyniesienia centralnego). Do badań krateru używane były rozmaite metody geologiczne i geofizyczne, począwszy od odwiertów, poprzez grawimetrię i magnetometrię, a skończywszy na sejsmice[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Manson (ang.). Earth Impact Database. [dostęp 2013-06-22].
  2. a b Paul W. Hodge: Meteorite Craters and Impact Structures of the Earth. Cambridge University Press, 1994, s. 17. ISBN 0-521-36092-7.