Przejdź do zawartości

Manzai

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Haruka i Kanata, para komików manzai

Manzai (jap. 漫才; dosłownie 'komiczny dialog') – typ skeczu komediowego, pochodzący z regionu Kansai, popularny w całej Japonii.

W skeczach występują dwaj komicy nazywani tsukkomi i boke. Poprzez szybki dialog przedstawiają proste scenki opierające się na jakimś nieporozumieniu lub grze słów i o slapstickowym finale, w których boke ośmiesza się, mówiąc coś niemądrego, a tsukkomi go koryguje, uderzając zazwyczaj jakimś rekwizytem w głowę. Najczęściej jest to duży, papierowy wachlarz, zwany harisen, powodujący w momencie uderzenia głośny trzask. [1]

Tsukkomi (jap. 突っ込み; 'poważny człowiek') i boke (jap. ボケ; 'idiota') są parą komików, biorących udział w scenkach humorystycznych. Boke gra postać mało inteligentną, mającą skłonności do zapominania i złej interpretacji, natomiast tsukkomi wtrąca się i poprawia błędy boke, czemu często towarzyszy uderzenie w głowę tego ostatniego jakimś slapstickowym rekwizytem.

W anime także wykorzystuje się ten element dość często w scenkach humorystycznych. Najczęstszym rekwizytem jest właśnie harisen. Postacie przyjmują w anime pozycje tsukkomiego i boke często tylko na chwilę, ale zdarzają się takie pary, które serwują widzowi wyłącznie scenki typowe dla manzai.

Przykłady anime z tsukkomi i boke

[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]