Full Metal Panic!

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Full Metal Panic!
jap. フルメタル・パニック!
(Furumetaru panikku!)
Gatunekscience fiction, mecha, akcja
Light novel
AutorShōji Gatō
ArtystaShikidoji
WydawcaFujimi Shobo
Odbiorcyshōnen
Drukowana wDragon Magazine
Wydawana18 września 199820 sierpnia 2011
Liczba tomów23
Telewizyjny serial anime
Full Metal Panic!
ReżyserKoichi Chigira
StudioGONZO
Stacja telewizyjnaJaponia Wowow
Polska Hyper
Premierowa emisja8 stycznia 200218 czerwca 2002
Liczba odcinków24
Telewizyjny serial anime
Full Metal Panic? Fumoffu
ReżyserYasuhiro Takemoto
StudioKyoto Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV
Polska AXN SciFi
Premierowa emisja26 sierpnia 200318 listopada 2003
Liczba odcinków12
Telewizyjny serial anime
Full Metal Panic!: The Second Raid
ReżyserYasuhiro Takemoto
StudioKyoto Animation
Stacja telewizyjnaJaponia Fuji TV
Premierowa emisja13 lipca 200519 października 2005
Liczba odcinków13
OVA
Full Metal Panic!: The Second Raid
ReżyserYasuhiro Takemoto
StudioKyoto Animation
Liczba odcinków1
Data wydania
Telewizyjny serial anime
Full Metal Panic! Invisible Victory
ReżyserNakayama Katsuichi
MuzykaSahashi Toshihiko
StudioXEBEC
Premierowa emisja13 kwietnia 201818 lipca 2018
Liczba odcinków12 x 24 min.
OVA
Full Metal Panic! Invisible Victory Recap (Episode 8,5)
Liczba odcinków1
Data wydania

Full Metal Panic! (jap. フルメタル・パニック! Furumetaru Panikku!) – seria light novel autorstwa Shōjiego Gatō ilustrowana przez Shikidojiego.

Na jej podstawie powstało kilka serii mang, cztery serie anime oraz dwa OVA.

Fabuła[edytuj | edytuj kod]

Głównymi bohaterami są Sagara Sousuke i Kaname Chidori. Z niewyjaśnionych przyczyn Kaname jest celem ataku terrorystycznego. Okazuje się, iż w pamięci dziewczyny są przechowywane ważne informacje dotyczące najnowocześniejszych modeli mechów. Do obrony Chidori zostaje wyznaczony sierżant Sousuke Sagara, wraz z Melisą Mao oraz Kurtzem Weberem.

Bohaterowie[edytuj | edytuj kod]

  • Sousuke Sagara „Kashim” – jest specjalistą Arm Slave w militarnej organizacji Mithril. Od dziecka brał udział w wojnach. Przybył do szkoły Jindai w Japonii, aby ochraniać Kaname jako kolega z klasy. Uznawany w szkole jako fan wszystkiego, co związane z militariami.
  • Kaname Chidori – szesnastoletnia, długowłosa Kaname jest osobą nazywaną „Whisper” (szept), na którą poluje KGB oraz inne organizacje. Przewodnicząca klasy i wiceprzewodnicząca samorządu szkolnego w Jindai. Jest wybuchowa i ma słabą cierpliwość, ale kiedy trzeba, potrafi zdobyć się na kobiecość.
  • Kurz Weber – członek Mithril wysłany, by chronić wraz z Sosuke, Chidori Kaname. Pilot Arm Slave i dobry snajper. Urodził się w Endogawie. Mieszkał w Tokio do 14 roku życia, przez co mówi po japońsku płynniej niż Sousuke. Wstąpił do Mithril, by mieć możliwość zapłacenia za leczenie jego chorej dziewczyny.
  • Melissa Mao – urodzona w Nowym Jorku, 25-letnia obywatelka Stanów Zjednoczonych. Starszy sierżant w Mithril i przełożona Sagary i Webera. Została wysłana razem z nimi, by chronić Chidori Kaname. Pilot Arm Slave.
  • Andrey Kalinin – wykwalifikowany taktyk, prawa ręką Testarossy. Major na Okręcie Tuatha de Danaan. Dowodzi wszystkimi misjami a także grupą specjalnego reagowania SRT. W przeszłości dowodził specjalną grupą operacyjną Specnaz.
  • Richard Mardukas – doświadczony w podwodnej wojnie, doradca kapitana Testarossy w postępowaniach wojennych.
  • Teletha „Tessa” Testarossa – jest kapitanem wysoko zaawansowanej technologicznie łodzi podwodnej zwanej Tuatha de Danaan i pułkownikiem w Mithril. Szesnastoletnia pani kapitan jest bardzo lubiana przez załogę łodzi, a jej obecność podnosi wszystkich na duchu. Jest osobą zwaną Whisper, tak jak jej brat (Leonard Testarosa) i Kaname. Jej umysł i niezrównana wiedza pomogły jej stać się Kapitanem TDD-1. Organizacja przydzieliła jej dwóch wysoce doświadczonych oficerów, Kalinina i Mardukasa, ponieważ nie ma doświadczenia bitewnego. Według transkrypcji z japońskiego jej imię powinno brzmieć Teressa.
  • Gauron „Gaul” – jest bezwzględnym terrorystą, sponsorowanym przez tajemniczą organizację. Doskonały pilot Arm Slave. Za wszelką cenę chce zdobyć jak najwięcej informacji o Czarnej Technologii, aby tego dokonać stara się dopaść Chidori.
  • Leonard Testarossa – brat Telethy Testarossa, jest uzdolniony i ma wybitny umysł podobnie jak jego młodsza siostra i tak jak ona należy do osób zwanych Whisper. Jest znany jako „Mr. Silver” w kręgu kierowniczym organizacji Amalgam.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]