Marcílio Dias

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zobacz też: inne znaczenia.
Marcílio Dias
ilustracja
marynarz 1. klasy
Data i miejsce urodzenia 1838
Rio Grande
Data śmierci 12 czerwca 1865
Przebieg służby
Siły zbrojne Marinha do Brasil
Jednostki okręty „Constituição”, „Tocantins”, „Imperial Parnaíba”
Główne wojny i bitwy Wojna paragwajska: bitwa u ujścia Riachuelo

Marcílio Dias (ur. 1838 w Rio Grande do Sul, zm. 12 czerwca 1865 w Corrientes) – brazylijski marynarz, bohater bitwy u ujścia Riachuelo z okresu wojny paragwajskiej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Marcílio Dias urodził się w stanie Rio Grande do Sul, na południu Brazylii. Pochodził z ubogiej, czarnej rodziny, jego ojcem był Manuel Fagundes Dias, a matką praczka Palcena Dias. Marcílio trafił do marynarki wojennej w wieku 17 lat, zaczynając od stanowiska chłopca okrętowego. W 1856 r. rozpoczął służbę na korwecie „Constituição”, a następnie na okręcie „Tocantins”, którego dowódcą był admirał Francisco Manuel Barroso da Silva. Swój pierwszy awans otrzymał w 1861 r. i został wówczas promowany na marynarza 3. klasy, zaś w rok później 2. klasy[1].

W 1863 r. przeszedł przeszkolenie w Escola Prática de Artilharia, po ukończeniu której został marynarzem artylerzystą[1].

W 1864 r. rozpoczął służbę na korwecie „Imperial Parnaíba”, która brała udział w wyprawie do Rio de la Plata. Po powrocie, w tym samym roku, został promowany na marynarza 1. klasy. W czasie wojny paragwajskiej odznaczył się podczas ataków eskadry brazylijskiej na Paysandú. Był członkiem załogi korwety „Parnaíba” podczas bitwy morskiej u ujścia Riachuelo na rzece Paraná w 1865 r. Został tam śmiertelnie ranny – podczas obrony brazylijskiej flagi stracił ramię[2]. Zmarł 12 czerwca w Corrientes w Argentynie, w wieku 27 lat. Został pochowany w wodach rzeki Paraná, a jego imię stało się symbolem odwagi w walce o ojczyznę. Do dzisiaj jego portret jest eksponowany w siedzibie marynarki brazylijskiej (Marinha do Brasil)[1].

Imieniem odważnego marynarza nazwano kilka okrętów brazylijskiej marynarki wojennej (pierwszy z nich w 1865 r.)[3], m.in. serię niszczycieli), klub sportowy Marcílio Dias Itajaí w Itajaí w stanie Santa Catarina, odznaczenie wojskowe dla wyróżniających się uczniów Szkoły Marynarki Wojennej. Jego imię otrzymały też liczne ulice w brazylijskich miastach.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Carlos Fernandes, Marcilio Dias, www.dec.ufcg.edu.br [dostęp 2017-05-06].
  2. Marinha do Brasil:Dia de Cantar „Cisne Branco” – Bemvindo Sequeira – R7, „Bemvindo Sequeira”, 11 czerwca 2014 [dostęp 2017-05-06] (port. braz.).
  3. Álvaro Pereira do Nascimento, O marinheiro negro Marcílio Dias: as muitas memórias de um cidadão exemplar (port.).