Marc Daniels

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marc Daniels
Prawdziwe imię i nazwisko Daniel Marcus
Data i miejsce urodzenia 27 stycznia 1912
Pittsburgh
Data i miejsce śmierci 23 kwietnia 1989
Santa Monica
Zawód reżyser
Lata aktywności 1948-1989

Marc Daniels (właśc. Daniel Marcus, ur. 27 stycznia 1912 w Pittsburghu, zm. 23 kwietnia 1989 w Santa Monica[1]) – amerykański reżyser telewizyjny i teatralny, znany m.in. z pracy przy serialach Kocham Lucy i Star Trek: Seria oryginalna. Trzykrotnie nominowany do nagrody Emmy.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Młodość[edytuj | edytuj kod]

Był absolwentem University of Michigan[2]. W czasie II wojny światowej przez dwa lata walczył w służbie czynnej, a także pracował przy produkcji filmu To jest armia (1943)[2]. Po zakończeniu tego konfliktu studiował aktorstwo i reżyserię w American Academy of Dramatic Arts[2]. Karierę telewizyjną rozpoczął w 1948 jako reżyser programu Ford Theater w telewizji CBS[3], cyklu widowisk na żywo opartych na dziełach literackich oraz na oryginalnych scenariuszach.

Kocham Lucy[edytuj | edytuj kod]

W 1951 został głównym reżyserem debiutującego wówczas serialu Kocham Lucy. Wraz z grupą współpracowników wprowadził tam pionierskie wówczas rozwiązanie techniczne, które później znalazło zastosowanie przy wielu innych serialach, zwłaszcza sitcomach. Zamiast typowo filmowego sposobu realizacji zdjęć, opierającego się na krótkich ujęciach z użyciem jednej kamery, Daniels i jego zespół zdecydowali się na to, aby aktorzy grali odcinki serialu niemal jak sztuki teatralne, z udziałem publiczności na żywo i z minimalną liczbą przerw technicznych. Aby uchwycić całą akcję, na planie pracowały równocześnie trzy kamery[3]. Rozwiązanie to pozwoliło osiągnąć lepsze efekty zwłaszcza w obszarze gry aktorskiej, gdyż bezpośrednie obcowanie obsady z żywą widownią korzystnie wpływało na ostateczny efekt[2]. Daniels opuścił ekipę Kocham Lucy po jednym sezonie, licząc na znalezienie lepiej płatnej pracy[3].

Późniejsza kariera[edytuj | edytuj kod]

Daniels cieszył się opinią fachowca potrafiącego wyjątkowo sprawnie panować nad technicznymi aspektami produkcji telewizyjnej, co uczyniło z niego wziętego reżysera zarówno produkcji ogólnodostępnych, jak i transmisji realizowanych na wewnętrzny użytek dużych firm, a nawet wojska[2]. Pracował przy wybranych odcinkach takich seriali jak m.in. Doktor Kildare, Bonanza czy Gunsmoke[2]. Był także jednym z głównych reżyserów pierwszej odsłony Star Treka, w ramach której zrealizował 15 odcinków[4]. Trzykrotnie pracował również jako reżyser teatralny, specjalizujący się w musicalach[2]. Zmarł w wieku 77 lat, przyczyną zgonu była niewydolność serca[3].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

nagroda rok kategoria serial / program nagroda / nominacja
Emmy 1983 reżyseria serialu dramatycznego Sława nominacja
1984 reżyseria programu dla dzieci ABC Weekend Specials nominacja
1985 reżyseria serialu komediowego Alice nominacja
Hugo 1967 najlepsza prezentacja dramatyczna Star Trek: Seria oryginalna (odcinek Bunt) nagroda
Star Trek: Seria oryginalna (odcinek Wirus) nominacja
1968 najlepsza prezentacja dramatyczna Star Trek: Seria oryginalna (odcinek Po drugiej stronie lustra) nominacja
Star Trek: Seria oryginalna (odcinek Maszyna zagłady) nominacja

źródło: [5]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Marc Daniels: Biography, IMDb [dostęp 2017-02-18].
  2. a b c d e f g Marc Daniels, AllMovie [dostęp 2017-02-18].
  3. a b c d Ap, Marc Daniels, 77, Dies; Directed 'I Love Lucy', „The New York Times”, 29 kwietnia 1989, ISSN 0362-4331 [dostęp 2017-02-18].
  4. Marc Daniels, „Memory Alpha” [dostęp 2017-02-18] (ang.).
  5. Marc Daniels: Awards, IMDb [dostęp 2017-02-18].