Nagroda Emmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagroda Emmy
Ilustracja
Bruce Kennedy z nagrodą Emmy
Nagroda za Produkcje telewizyjne
Przyznawana przez Academy of Television Arts & Sciences / National Academy of Television Arts and Sciences
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
Pierwsze rozdanie 25 stycznia 1949
Strona internetowa

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną. Jest jedną z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka).

Nazwa „Emmy” jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.

Nagroda, określana mianem „telewizyjnego Oscara”, została przyznana po raz pierwszy w 1949 roku[1]. Ceremonie dotyczące różnych programów odbywają się przez cały rok. Te najbardziej popularne to Primetime Emmy[2] i Daytime Emmy[3], dla programów rozrywkowych nadawanych o dziennej i wieczornej porze. Przyznawane są w różnych kategoriach, między innymi dla najlepszej aktorki i aktora dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itd. Nagroda Emmy jest również rozdawana programom sportowym, dokumentalnym, finansowym czy związanym z techniką. Dodatkowo International Emmy Award nagradza programy wyprodukowane poza Stanami Zjednoczonymi i emitowane za granicą.

Nagrodę Emmy rozdają trzy niezależne organizacje: Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), National Academy Arts & Sciences (NATAS) i International Academy of Television Arts & Sciences (IATAS).

Przypisy

  1. History of the Television Academy (ang.). W: Emmys [on-line]. emmys.com, 2013-08-12. [dostęp 2016-09-30].
  2. Primetime Emmy Award (ang.). W: Wikipedia [on-line]. wikipedia.org, 2010-03-15. [dostęp 2016-09-30].
  3. Daytime (ang.). W: Emmy Online [on-line]. emmyonline.org, 2010-03-15. [dostęp 2016-09-30].

Linki zewnętrzne[edytuj]