Nagroda Emmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagroda Emmy
Ilustracja
Nagroda za Produkcje telewizyjne
Przyznawana przez Academy of Television Arts & Sciences / National Academy of Television Arts and Sciences
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
Pierwsze rozdanie 25 stycznia 1949
Strona internetowa

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award)amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną. Jest jedną z czterech najważniejszych nagród kulturalnych w USA, obok Oscara (film), Tony Award (teatr) i Grammy Award (muzyka).

Nazwa "Emmy" jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.

Nagroda, określana mianem "telewizyjnego Oscara", została przyznana po raz pierwszy w roku 1949 [1]. Ceremonie dotyczące różnych programów odbywają się przez cały rok. Te najbardziej popularne to Primetime Emmy [2] i Daytime Emmy [3] , dla programów rozrywkowych nadawanych o dziennej i wieczornej porze. Przyznawane są w różnych kategoriach, między innymi dla najlepszej aktorki i aktora dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itd. Nagroda Emmy jest również rozdawana programom sportowym, dokumentalnym, finansowym czy związanym z techniką. Dodatkowo International Emmy Award nagradza programy wyprodukowane poza USA i najpierw emitowane za granicą.

Nagrodę Emmy rozdają trzy niezależne organizacje: Academy of Television Arts & Sciences (ATAS), National Academy Arts & Sciences (NATAS) i International Academy of Television Arts & Sciences (IATAS).

Laureaci[edytuj]

Polacy

Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody znajdują się również Polacy, między innymi poznański reżyser Andrzej Maleszka, który w roku 1997 był kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszego Filmu dla Dzieci i Młodzieży, a w 2007 roku zdobył Emmy w kategorii Programy Dziecięce i Młodzieżowe za serial Magiczne drzewo [4]

W 2006 roku nagrodę Emmy (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) otrzymał polski animator Jarosław Szyszko, za animację do filmu The Hippo Dance [5].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj]