Nagroda Emmy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Nagroda Emmy
Bruce Kennedy.jpg
Nagroda za Produkcje telewizyjne
Przyznawana przez Academy of Television Arts & Sciences / National Academy of Television Arts and Sciences
Lokalizacja  Stany Zjednoczone
Pierwsze rozdanie 25 stycznia 1949
Commons-logo.svg Galeria w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award)amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itd.

Nazwa "Emmy" jest feminizacją określenia immy, slangowego określenia dużych lamp CRT (ang. image orthicon tubes) stosowanych we wczesnych kamerach telewizyjnych, będących w powszechnym użyciu w latach 40. XX w. Odpowiednio do nazwy, statuetka przedstawia uskrzydloną kobietę z modelem atomu w uniesionych rękach, co ma być symbolem docenienia sztuki telewizyjnej przez przyznanie nagrody. Skrzydła upodabniają sztukę telewizyjną do jednej z muz, atom symbolizuje naukę.

Nagroda, określana mianem "telewizyjnego Oscara", została przyznana po raz pierwszy w roku 1949. Wśród nominowanych do międzynarodowej edycji nagrody znajdują się również Polacy, między innymi poznański reżyser Andrzej Maleszka, który w roku 1997 był kandydatem do nagrody w kategorii Najlepszego Filmu dla Dzieci i Młodzieży, a w 2007 roku zdobył Emmy w kategorii Programy Dziecięce i Młodzieżowe za serial Magiczne drzewo.

W 2006 roku nagrodę Emmy (Primetime Emmy Awards for Outstanding Individual Achievement in Animation) otrzymał polski animator Jarosław Szyszko, za animację do filmu The Hippo Dance.