Marcus Aurelius Cleander

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marcus Aurelius Cleander (z gr. Κλέανδρος 'sławny mąż'; ur.? , zm. 190, Rzym) - niewolnik, następnie wyzwoleniec cesarski, z pochodzenia Frygijczyk, wpierw pokojowiec (łac. cubicularius), później prefekt pretorianów.

Odgrywał decydującą rolę na dworze Kommodusa od śmierci oskarżonego o spisek prefekta pretorianów Perennisa (185 r.), do którego obalenia w znacznej mierze się przyczynił[1]. Kolejnych prefektów zmieniano zgodnie z jego życzeniem.

W 188 po zgładzeniu prefekta pretorianów Aebutianusa sam zajął jego miejsce.

Wykorzystując wielkie zaufanie cesarza, zbyt zajętego walkami gladiatorskimi by kierować państwem, Cleander sprzedawał stanowiska i urzędy, zaś zostawszy prefektem mianował jeszcze dwóch innych na to samo stanowisko; w ten sposób pierwszy raz w historii Imperium Rzymskiego było trzech prefektów pretoriańskich jednocześnie. [2]

W 190 w czasie rozruchów jakie wybuchły w Rzymie na tle głodu - spowodowanego według jednych źródeł przez samego Cleandra dążącego jakoby do objęcia tronu[3], według innych przez jego rywala, ministra aprowizacji (praefectus annonae) Papiriusza Dionizjusza[4] - cesarz, aby uspokoić wzburzone tłumy, poświęcił swego faworyta i wydał go (wraz z jego rodziną i przyjaciółmi) na śmierć[5].

Przypisy

  1. Kasjusz Dion, LXXIII, 9
  2. Historia Augusta, biogram Kommodusa, 6.
  3. Herodian, I,12
  4. Kasjusz Dion, LXXIII, 13
  5. Herodian, I,13

Linki zewnętrzne[edytuj]