Marek Kudasiewicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Marek Kudasiewicz (ur. 1934) – instruktor harcerski, z wykształcenia inżynier ceramik, autor książek o metodyce harcerskiej.

Wstąpił do ZHP 10 czerwca 1945 do 83 Zagłębiowskiej Drużyny Harcerzy im. Jana III Sobieskiego w Dąbrowie Górniczej, a później do 107 WDH we Włochach k. Warszawy.

Z 19 Krakowską Drużyną Harcerzy im. Żwirki i Wigury związany jest nieprzerwanie od 1957 r., w którym to na polecenie władz harcerskich reaktywował drużynę w Szkole Podstawowej nr 33 przy ulicy Konarskiego, Drużyna ta przyjęła numer i tradycje 19 Drużyny Harcerzy im. Żwirki i Wigury.

Pełnił kolejno funkcje drużynowego, komendanta Szczepu Lotniczego, z-cy komendanta Szczepu "Słoneczne Drogi" ds. Programowych, przewodniczącego Kręgu Instruktorskiego, komendanta Szczepu "Srebrzyste Ptaki", a od 1977 r. komandora Szczepów Lotniczych im. F. Żwirki i St. Wigury w Krakowie. Niezależnie od działalności w Szczepie aktywnie udzielał się w innych instancjach harcerskich pełniąc funkcję zastępcy komendanta Hufca Krowodrza ds. programowych, Członka Rady Chorągwi i inne, szczególnie udzielając się na polu kształcenia młodej kadry instruktorskiej. Był delegatem na VI i VII Zjazd ZHP. Reprezentował "19" w Kręgu im. A. Małkowskiego. Był, i jest nadal, członkiem kolegium redakcyjnego harcerskiego miesięcznika (obecnie kwartalnik internetowy) "Harcerz Rzeczypospolitej".

Po 1989 znalazł się w ZHP-1918, a następnie w "rezerwie instruktorskiej" Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej. Aktualnie jest członkiem Komisji Historycznej Krakowskiej Chorągwi ZHP.

19 października 2004, na mocy Postanowienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 20.08.2004 o nadaniu orderów i odznaczeń za wybitne zasługi w działalności na rzecz dzieci i młodzieży został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Książki[edytuj | edytuj kod]

  • Obrzędowy piec: zwyczaje, obrzędy, tradycje harcerskie, Marek Kudasiewicz, Warszawa; Młodzieżowa Agencja Wydawnicza, 1987ISBN 83-203-2708-3​; Najnowsze wydanie OW Text 2007 r.
  • Vademecum zastępowego, Marek Kudasiewicz; Kraków; Harcerska Oficyna Wydawnicza, 1988ISBN 83-7028-004-8​; Najnowsze wydanie OW Text 2007 r.
  • KALENDARIUM harcerskiego 70-lecia, Marek Kudasiewicz; Kraków; Szczepy Lotnicze im. Żwirki i Wigury, 1981
  • Pożyteczna zima: poradnik do zimowych zajęć zastępów i drużyn harcerskich oraz zastępów NAZ Stanisław Śmietana, Marek Kudasiewicz; Związek Harcerstwa Polskiego, Kraków 1985

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]