Maria Amelia Burbon (1779–1798)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Maria Amelia Burbon
Ilustracja
Herb
infantka hiszpańska
Dynastia Burbonowie
Data i miejsce urodzenia 9 stycznia 1779
El Pardo
Data i miejsce śmierci 22 lipca 1798
Madryt
Ojciec Karol IV Burbon
Matka Maria Ludwika Burbon-Parmeńska
Mąż

Antoni Burbon

Odznaczenia
Dama Orderu Królowej Marii Luizy (Hiszpania)

María Amalia de Borbón (ur. 9 stycznia 1779 w El Pardo, zm. 22 lipca 1798 w Madrycie) – infantka hiszpańska z dynastii Burbonów.

Urodziła się jako trzecia córka (czwarte spośród czternaściorga dzieci) następcy tronu Hiszpanii Infanta Karola (przyszłego króla Karola IV) i jego żony infantki (późniejszej królowej) Marii Ludwiki. W państwie tym panował wówczas jej dziadek Karol III. Młodszym bratem Marii Amelii był przyszły król Hiszpanii Ferdynand VII.

Całe życie była chorowita i drobnej postury, co przyczyniło się do plotek, że na jej matce ciążyła klątwa i dlatego jej dzieci były chore i miały problemy ze wzrostem. W młodości była uważana za potencjalną kandydatkę na żonę dla przyszłego Ludwika I Parmeńskiego, króla Etrurii. Ostatecznie wybrano jej młodszą siostrę, Marię Ludwikę. Na infantkę „tak boleśnie wpłynęła preferencja, którą książę Parmy okazał jej siostrze, że podczas poważnej choroby straciła wzrok w jednym oku, a w drugim widziała jedynie błyski światła”[1].

25 sierpnia 1795 w San Ildefonso poślubiła swojego starszego o 24 lata stryja Infanta Antoniego. Zmarła w połogu mając 19 lat, również dziecko zmarło wkrótce po niej, para nie miała innego potomstwa.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Manuela Mena, Gudrun Mühle-Maurer: La duquesa de Alba, «musa» de Goya. El mito y la historia. Madrud: El Viso, 2006, s. 194. ISBN 84-95241-52-8.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]