Maria Barys

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Maria Barys-Szul (ur. w 1928) – Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, w czasie II wojny światowej ukrywała i niosła wraz ze swoją rodziną czynną pomoc Żydom. Jej postać posłużyła jako inspiracja dla głównej bohaterki sztuki teatralnej Joanny H. Kraus zatytułowanej Angel in the night.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Michała oraz Katarzyny, wraz z rodzicami i rodzeństwem, mieszkała w Gajach Kudynowskich, w powiecie Zborów pod Tarnopolem. Po śmierci ojca Michała Barysa (1886-1942), który był komendantem Drużyny Bartoszowej w Gajach-Kudynowce, a jednocześnie bratem majora Mieczysława Barysa, Maria wraz ze swoją matką Katarzyną (zm. 1968) i pozostałym rodzeństwem, Franciszkiem, Kazimierzem, Janem (zm. 1972) oraz Heleną (zm. 1976) prowadziła gospodarstwo rolne[1]. Jesienią 1942 roku rodzina Barysów przyjęła pod swój dach błąkającą się w tamtym rejonie Gustę (Goldę) Schechter z Olejowa, która przechodząc obok gospodarstwa rodziny Barysów poprosiła o nocleg dla siebie, swojej córki Frydy i syna Martina. Rodzina Barysów ukryła Gustę i opiekowała się nią oraz jej dziećmi przez kolejne lata wojny. Po tym jak rodzina Marii przyjęła Gustę Schechter, do gospodarstwa trafili również Mania (Maria) Nissenbaum i Leon Rozenberg ze Zborowa[1].

Dom wielokrotnie był przeszukiwany przez Niemców, ale dzięki temu, że kilka razy organizowano nową kryjówkę, ostatecznie nie udało im się znaleźć ukrywających się osób. W lipcu 1944 r., na krótko przed wyzwoleniem Rosenberg wyszedł z kryjówki i został rozpoznany przez Ukraińca, który wydał go Niemcom. Pozostałe osoby narodowości żydowskiej przeżyły wojnę i wyjechały, podobnie jak i rodzina Barysów, najpierw do Polski, a następnie na Zachód. W 1950 r. do USA, do Chicago, wyemigrowała wraz z dziećmi Golda (Gusta) Schechter.

Odznaczenia i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

W 1982 r. Maria Barys-Szul, mieszkając w Kanadzie otrzymała tytuł Sprawiedliwej wśród Narodów Świata (sprawa 3233)[2]. Pomoc udzielona przez nią osobom narodowości żydowskiej stała się podstawą sztuki teatralnej napisanej przez Joannę H. Kraus, zatytułowanej „Angel in the Night”[3].

Materiały dotyczące pomocy udzielanej przez Marię Barys-Szul zostały przekazane do United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie przez Manię Birnberg[2].

W 1987 r. Instytut Jad Waszem przyznał tytuły Sprawiedliwych wśród Narodów Świata (sprawa 3610) także Kazimierzowi i Franciszkowi Barysom, którzy byli braćmi Marii Barys-Szul i w czasie wojny równie czynnie pomagali ukrywającym się w ich gospodarstwie osobom narodowości żydowskiej.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Natalia Aleksiun, Muzeum Polin-Historia pomocy – Rodzina Barysów [online], 2014.
  2. a b Mania Birnberg, Mania Birnberg collection about Mary Barys [online], 1994.
  3. Joanna H. Kraus., Angel in the Night, 1995, ISBN 978-0-87129-587-3.