Marian Michalik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Marian Michalik (ur. 19 czerwca 1947 w Zabrzu, zm. 6 marca 1997 w Częstochowie) – polski malarz.

W roku 1966 ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Częstochowie. Początkowo zajmował się grafiką użytkową, następnie poświęcił się malarstwu, doskonaląc się samodzielnie. W roku 1979 został członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. W swojej twórczości malarskiej nawiązywał do holenderskich mistrzów martwych natur XVII wieku, nadając obrazom nastrój realizmu magicznego. Malował też portrety.

Uczestniczył w wielu wystawach w kraju i za granicą, m.in. w Japonii, Monako, Austrii, Szwecji, Czechosłowacji, na Węgrzech i w Stanach Zjednoczonych. 1987 został członkiem European Academy of Art, Science and Literature (Europejskiej Akademii Sztuki, Wiedzy i Literatury) w Paryżu.

Marian Michalik zginął tragicznie wraz żoną w wypadku samochodowym, przeżywszy zaledwie 50 lat. Został pochowany na cmentarzu Kule.

W roku 2001 ufundowano w Częstochowie nagrodę jego imienia dla młodych malarzy polskich. Dotychczas laureatami zostali Grażyna Smalej, Wojciech Kubiak, Jarosław Lewera, Małgorzata Synak-Idczak, Jacek Sztuka i Bartosz Wiłun.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]