Marineska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Żołnierz USMC w marinesce

Marineska (utility cover) – tradycyjne polowe nakrycie głowy żołnierzy marines. Noszone także przez marynarzy US Navy (aktualnie do umundurowania Navy Working Uniform[1]). Cechą charakterystyczną jest ośmiokątny wierzch.

Pierwsze marineski wprowadzono do służby w roku 1943, jako nakrycie głowy do umundurowania HBT Uniform. Wykonane był z takiego samego materiału jak mundur[2]. W roku 1958 wprowadzono do użycia nowszą wersję – wykonaną z oliwkowej bawełny. Nowa marineska przeznaczona była do użycia z mundurem Utility Uniform[3]. Wraz z wprowadzeniem nowych kamuflaży: M81 Woodland, 6 Color Desert Pattern i 3 Color Desert Pattern wprowadzono także marineski z tkaniny w tym kamuflażu. Noszono je wraz z umunurowaniem BDU.

Od roku 2002 (wprowadzenie nowych mundurów Marine Corps Combat Utility Uniform) marines noszą swoje tradycyjne nakrycia głowy w kamuflażach Marpat Woodland oraz Marpat Desert.

Marineski żołnierzy USMC z przodu posiadają nadruk – Godło USMC. Marineski US Navy posiadają w tym miejscu naszyte oznaczenie stopnia.


Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Foutch: New Navy Working Uniform And Service Uniform Concepts Approved (ang.). www.navy.mil, 2006-02-03. [dostęp 2012-07-10].
  2. U.S. Marine Corps WW II HBT Uniform (ang.). olive-drab.com. [dostęp 2012-07-10].
  3. Marine Corps Utility Cap (ang.). www.vietnamgear.com. [dostęp 2012-07-10].