Mario Mantovani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mario Mantovani
Data i miejsce urodzenia 28 lipca 1950
Arconate
Przynależność polityczna Forza Italia

Mario Mantovani (ur. 28 lipca 1950 w Arconate) – włoski polityk, były poseł do Parlamentu Europejskiego, senator i wiceminister infrastruktury.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia filologiczne i literaturoznawcze na Libera Universita' di Lingue e Comunicazione w Mediolanie. Przez 25 lat pracował jako wykładowca, prowadził też założoną przez siebie fundację. Od 2001 był burmistrzem miasta Arconate.

W 1999 i 2004 był wybierany do Parlamentu Europejskiego z ramienia partii Forza Italia (przekształconej w 2009 w Lud Wolności). Należał do Grupy Europejskiej Partii Ludowej (Chrześcijańscy Demokraci) i Europejskich Demokratów. Brał udział m.in. w pracach Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych oraz Komisji Rozwoju Regionalnego[1]. W 2008 złożył mandat europosła w związku z wyborem w skład Senatu XVI kadencji (w PE zastąpiła go piosenkarka Iva Zanicchi). W tym samym roku w rządzie Silvia Berlusconiego został sekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Transportu (do 2011). W 2013 z listy PdL odnowił mandat senatora na XVII kadencję. W tym samym roku wybrany na radnego Lombardii, do 2015 zajmował stanowisko wiceprezydenta regionu i asesora ds. zdrowia.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]