Marit Paulsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Marit Paulsen
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 24 listopada 1939
Oslo
Zawód pisarka
Partia Ludowa Partia Liberałów

Marit Eli Paulsen (ur. 24 listopada 1939 w Oslo) – szwedzka pisarka i polityk, posłanka do Parlamentu Europejskiego V, VII i VIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W Szwecji zamieszkała na początku lat 60. Pracowała w różnych przedsiębiorstwach rolnych, zaczęła prowadzić także własne gospodarstwo w środkowej Szwecji. Przez trzy lata kształciła się na uniwersytecie ludowym Brunnsviks folkhögskola. W 1972 wydała swoją pierwszą powieść Du, människa?. Największy sukces literacki odniosła publikacją z 1979, Liten Ida, opowiadającą o Norwegii czasów okupacji widzianej oczami małego dziecka. Powieść ta była podstawą scenariusza filmu pod takim samym tytułem z 1981[1]. W 1984 wydała Natten är min egen, poświęconą życiu rolników.

Przez wiele lat angażowała się w działania na rzecz ochrony środowiska i jakości żywności, publikując także w tej dziedzinie. W 1994 aktywnie brała udział w kampanii referendalnej, opowiadając się za akcesem Szwecji do struktur Unii Europejskiej. W latach 1999–2004 sprawowała mandat eurodeputowanej z listy Ludowej Partii Liberałów. Do Parlamentu Europejskiego powróciła po pięcioletniej przerwie, kandydując w wyborach w 2009 jako liderka listy liberałów, w 2014 z powodzeniem ubiegała się o reelekcję. Z mandatu zrezygnowała jednak we wrześniu 2015.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]