Mark Beard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mark Beard
Ilustracja
Mark Beard, Dressing Room III
Data i miejsce urodzenia 1956
Salt Lake City, Stany Zjednoczone
Zawód artysta plastyk, scenograf

Mark Beard (ur. 1956 w Salt Lake City, Stany Zjednoczone) – amerykański malarz, grafik, rzeźbiarz i scenograf teatralny.

Jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach: maluje, rzeźbi, zajmuje się fotografią artystyczną oraz tworzy instalacje. Pierwszą wystawę indywidualną miał w 1985 w Bostonie. Pomiędzy 1986 a 1997 zaprojektował scenografie do ponad dwudziestu przedstawień w Nowym Jorku, Londynie, Frankfurcie nad Menem, Kolonii i Wiedniu. W swojej twórczości malarskiej zasłynął z artystycznego buntu przeciwko tworzeniu marki, która w przypadku wielu artystów współczesnych powstaje w oparciu o jedno dzieło. Mark Beard wymyślił na potrzeby swojej twórczości kilka osobowości o fikcyjnych życiorysach i posługuje się nimi zależnie od tego jakiej dziedziny sztuki to dotyczy, są to:

  • Bruce Sargeant (1898-1938) – postać stworzona jako parodia Johna Singera Sargenta, artysta który zginął tragicznie podczas zawodów w zapasach;
  • Hippolyte-Alexandre Michallon (1849-1930) – francuski nauczyciel sztuk pięknych, malarz, którego uczniem był Bruce’a Sargeant;
  • Edith Thayer Cromwell (1893-1962) - angielski przyjaciel Bruce Sargeanta, którego poznał w Michallon;
  • Brechtholdt Streeruwitz (1890-1973) – austriacki artysta z Wiednia, który rywalizował z Cromwellem;
  • Peter Coulter (ur. 1948) - nowojorski artysta, który tworzy pod wpływem prac Cromwella i Streeruwitz.

Każdej z tych postaci Mark Beard przypisuje prace w innym stylu, np. Brechtholdtowi Streeruwitzowi obrazy ekspresjonistyczne i nacechowane nostalgią, a Peterowi Coulterowi twórczość postmodernistyczną. Najliczniejsze prace Marka Brearda są przypisywane Bruce Sargeantowi, to duże obrazy, w ciężkich ramach oraz rzeźby z brązu, które są instalowane we flagowych sklepach marki sieci Abercrombie & Fitch w Nowym Jorku, Los Angeles, Londynie, Mediolanie, Paryżu, Brukseli, Amsterdamie, Kopenhadze i Tokio. Spotyka się informacje, że Mark Beard jest kolekcjonerem zbierającym obrazy malarzy, których w rzeczywistości sam wymyślił.

Prace Marka Bearda znajdują się w posiadaniu Museum of Fine Arts w Bostonie, Wadsworth Atheneum, Whitney Museum of American Art, Metropolitan Museum of Art, Museum of Modern Art, Staatliche Graphische Sammlung München, Albertiny oraz w kolekcjach uniwersytetów w Princeton, Harvardzie, Yale. Dwieście prac znajduje się w kolekcji Ralpha Laurena, który wystawia je w ClampArt w Nowym Jorku oraz w studiu w części nowojorskiego Manhattanu zwanej Hell’s Kitchen.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]