Marta Szeliga-Frynia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Marta Szeliga-Frynia
Ilustracja
Data urodzenia 22 stycznia 1980
Obywatelstwo Polska
Informacje klubowe
Klub RKC Curlik Ruda Śląska
Dorobek medalowy
Mistrzostwa Polski
Brąz
Katowice 2005
Złoto
Łódź 2006
Złoto
Gliwice 2007
Srebro
Gliwice 2008
Srebro
Cieszyn 2012
Srebro
Cieszyn 2013
Złoto
Warszawa 2015
Brąz
Cieszyn 2016
Mistrzostwa Polski mikstów
Złoto
Katowice 2005
Złoto
Gliwice 2006
Srebro
Warszawa 2007
Złoto
Toruń 2008
Srebro
Giżycko 2016
Mistrzostwa Polski par mieszanych
Srebro
Łódź 2008

Marta Szeliga-Frynia (ur. 22 stycznia 1980) – polska curlerka. Jest skipem drużyny Curling Team Łódź. Wcześniej występowała w barwach warszawskiego Media Curling Club oraz RKC Curlik Ruda Śląska „Prawdziwe Zawodniczki Curlingu” (PZC). Żona Pawła Fryni, z wykształcenia realizator dźwięku.

Marta w curling zaczęła grać w październiku 2003. W następnym roku jej drużyna wystartowała w I Mistrzostwach Polski i uzyskała 4. miejsce. Jednak zwyciężczyni Krystyna Beniger zaoferowała jej miejsce rezerwowej podczas Mistrzostw Europy 2004. Szeliga-Frynia zagrała w 3 meczach, Polska została sklasyfikowana na 17. miejscu[1].

Podczas kolejnych mistrzostw warszawska drużyna zdobyła już brązowy medal. W tym samym roku rozegrano Mistrzostwa Polski Mikstów w Curlingu 2004, Szeliga-Frynia była wiceskipem w drużynie Arkadiusza Detynieckiego. Zespół MCC Mix Media z jedną porażką wyszedł z grupy A, następnie wygrał ćwierćfinał ze swoimi klubowymi rywalami Mazowieckimi Guzikami 5:3. W półfinale zmierzył się z CCC YETI, mecz zakończył się wynikiem 9:4 dla Mix Media. W finale zespół Detynieckiego pokonał 14:1 Śląski Klub Curlingowy II Katowice. Na Mistrzostwach Europy Mikstów 2005 zespół wygrał 2 mecze na 5 i został sklasyfikowany na 14. miejscu[2].

Kolejne Mistrzostwa Polski przyniosły zespołowi Media Curling Team złoty medal, w finale pokonał 10:2 ŚKC Dioda. Następnymi zawodami rangi mistrzowskiej były Mistrzostwa Polski Mikstów, MCC Mix Media z Szeligą-Frynią wygrał swoje wszystkie mecze a w finale pokonał CCC Amber Yeti 10:5. 2 tygodnie po zakończeniu zawodów w Polsce rozpoczęły się Mistrzostwa Europy Mikstów. Polska w grupie D wygrała i przegrała po 2 mecze, dało to wspólne 2. miejsce z Czechami i tie-breaker. Dodatkowy mecz zakończył się przegraną Polaków 7:8, Polskę sklasyfikowano na 11. miejscu[3]. W grudniu tego samego roku rozgrywano Mistrzostwa Europy Kobiet. Reprezentacja Polski z bilansem 3-2 zajęła 3. miejsce w grupie B2 a w ogólnej klasyfikacji 15[4].

Podium Mistrzostw Polski Mikstów w Curlingu 2007

Fazę grupową Mistrzostw Polski 2007 drużyna kobieca zakończyła na 1. miejscu z bilansem 5-0, dało to automatycznie miejsce w finale. Media Curling Team spotkał się tam z ŚKC Toxic, z wynikiem 8:6 drużyna Szeligi-Fryni obroniła tytuł mistrza kraju. W kolejnym finale Mistrzostw Polski Mikstów ponownie rywalizowały ze sobą MCC Mix Media i CCC Amber Yeti. Do 9. endu był remis, w przedostatnim zagraniu meczu kapitan Yeti Rafał Janowski próbował zagrać freeze, kamień był za lekki jednak był najlepszym kamieniem w domu. Ostatnie zagranie należało do nowej kapitan drużyny Marty Szeligi-Fryni, zagrywany take-out nie był udany, kamień przeciwników zatrzymał się na innym kamieniu Mix Media i był punktujący. Zawodnicy MCC Mix Media zdobyli srebrne medale. Podczas Mistrzostw Europy w Füssen Polska wygrała 2 mecze na 5 i podobnie jak rok wcześniej zajęła 3. miejsce w swojej grupie a w ogólnej klasyfikacji 15[5].

Po wygranej 4-1 Round Robin w Mistrzostwach Polski 2008 Szeliga-Frynia miała miejsce w finale. Jej rywalem okazała się drużyna KC Ruda Śląska Toxic, mecz zakończył się wynikiem 7:10. Szansą na występ w Mistrzostwach Europy 2008 był Turniej kwalifikacyjny, gdzie grały cztery najlepsze drużyny mistrzostw kraju. Drużyna Szeligi-Fryni znalazła się w finale z AZS PŚ Gliwice Dzwoneczki, wygrała go wynikiem 7:3.

W Mistrzostwach Polski Mikstów 2008 drużyna Marty Szeligi-Fryni odzyskała tytuł mistrzów kraju po rocznej przerwie wygrywając finał z RKC Ruda Śląska 6:1. W Mistrzostwach Europy Polska wygrała tylko jeden mecz (z Norwegią) na siedem i została sklasyfikowana na 19. miejscu[6]. Inna sytuacja miała miejsce w szwedzkim Örnsköldsvik podczas Mistrzostw Europy Kobiet, Polki z bilansem 3-2 rozegrały tie-breaker z Estonkami o wyjście z grupy. Dodatkowy mecz zakończył się wynikiem 8:1 na korzyść Polek. Było to pierwsze w historii zakwalifikowanie się do fazy play-off grupy B, Szeliga-Frynia przegrała swój kolejny mecz z Węgierkami 4:6. Polska została sklasyfikowana na 4. miejscu grupy B i 14. ogólnie[7].

W 2012 została skipem nowej drużyny, „Prawdziwe Zawodniczki Curlingu”. W fazie grupowej Mistrzostw Polski 2012 curlerki z Rudy Śląskiej nie odniosły porażki i awansowały do finału turnieju. Ostatecznie, po przegranej 6:8 z AZS Gliwice (Elżbieta Ran) zdobyły srebrne medale.

Marta Szeliga-Frynia w parze ze swoim mężem rywalizowała w konkurencji par mieszanych. W Mistrzostwach Polski 2008 duet ten zdobył srebrne medale, w finale lepsza była para Agnieszki Ogrodniczek i Damiana Hermana[8]. Rok później Szeliga-Frynia zajęła 23. miejsce[9].

Drużyna[edytuj | edytuj kod]

Dawniej

Miksty

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]