Martine Billard

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Matine Billard
Martine Billard
Martine Billard dsc07948.jpg
Data i miejsce urodzenia 7 października 1952
Boulogne-Billancourt
Przynależność polityczna Partia Lewicy

Martine Billard (ur. 7 października 1952 w Boulogne-Billancourt) - francuska polityk, deputowana, członkini Partii Lewicy.

Życiorys[edytuj]

W 1968 roku, Billard jako wówczas uczennica liceum brała czynny udział w demonstracjach majowych które na kilka tygodni sparaliżowały całą Francję. Po zdaniu matury studiowała ekonomię na Université de Paris II - Panthéon-Assas. Podczas studiów Billard włączyła się aktywnie w kampanie ruchów feministycznych, anty-prawicowych oraz pro-choice.

Po zakończeniu studiów związała się z politycznie z partiami lewicowymi. W swoich poglądach Billard oponowała przeciwko energii jądrowej a także popierała Palestyńczyków w konflikcie z Izraelem.

W 1993 roku wstąpiła do partii Zielonych z ramienia której w latach 1995-2001 reprezentowała 12. dzielnicę Paryża w radzie stołecznej. W latach 1996-1997 pełniła funkcję partyjnego rzecznika prasowego na okręg paryski.

W 2002 roku partia Zielonych weszła w skład koalicji "Zjednoczona Lewica". Billard wystartowała w pierwszym, paryskim okręgu wyborczym. Ostatecznie wyborach Billard pokonała Jean-François Legaret, mera 1. dzielnicy Paryża oraz przedstawiciela Unii na rzecz Ruchu Ludowego (UMP). W parlamencie zasiada w radzie ds. walki z ubóstwem oraz wykluczeniem społecznym.[1]

W 2005 roku Billard opowiedziała się przeciwko poparciu Konstytucji dla Europy. W czasie ogólnonarodowego referendum, nawoływała aby głosować przeciw ratyfikacji traktatu, mimo że Zieloni podobnie jak UMP, Partia Socjalistyczna oraz Unia na rzecz Demokracji Francuskiej poparły przyjęcie traktatu.

W latach 2005-2006 pracowała nad prawnym projektem DADVSI podczas którego próbowała wpłynąć na powstanie ustawy przyjaznej użytkownikom internetu.

8 lipca 2009 roku odeszła z partii Zielonych aby w grudniu tego samego roku dołączyć do Partii Lewicy.

Przypisy