Partia Lewicy (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ten artykuł dotyczy francuskiej partii politycznej. Zobacz też: Partia Lewicy – strona ujednoznaczniająca.
Partia Lewicy
Ilustracja
Data założenia 2008
Ideologia polityczna socjalizm, eurosceptycyzm
Członkostwo
międzynarodowe
Partia Europejskiej Lewicy
Barwy czerwony
strona oficjalna

Partia Lewicy (fr. Parti de gauche, PG) – francuska partia polityczna o profilu socjalistycznym i eurosceptycznym[1], działająca od 2008.

Historia[edytuj]

PG powstała na skutek rozłamu w Partii Socjalistycznej. Geneza jej powstania wiąże się z powołaniem w ramach PS grupy pod nazwą Biegun Socjalnych Republikanów (Pour la République Sociale) w 2004. W listopadzie 2008 przywódcy PRS wystąpili z Partii Socjalistycznej, deklarując zamiaru budowy bardziej lewicowego i eurosceptycznego ugrupowania pod nazwą Partia Lewicy. Kongres założycielski PG odbył się w lutym 2009.

Do Partii Lewicy przystąpiło m.in. dwóch senatorów i dwóch posłów do Zgromadzenia Narodowego. Przewodniczącym został Jean-Luc Mélenchon, były minister delegowany w gabinecie Lionela Jospina, zasiadający w izbie wyższej parlamentu. Później współprzewodniczącą ugrupowania została Martine Billard.

Przed wyborach do PE w tym samym roku PG zawiązała sojusz wyborczy z Francuską Partią Komunistyczną pod nazwą Front Lewicy. W wyborach parlamentarnych w 2012 Partia Lewicy wystartowała w ramach tej koalicji, zdobywając jeden z dziesięciu uzyskanych przez nią mandatów poselskich[2] (deputowanym został Marc Dolez).

W 2014 Jean-Luc Mélenchon utrzymał mandat europosła z ramienia Frontu Lewicy. W tym samym roku współprzewodniczący partii zrezygnowali z tych funkcji[3], a na czele ugrupowania stanęli koordynatorzy.

Przypisy

  1. Jacek Kubiak: Kłopoty Sarko. polityka.pl, 2 lutego 2009. [dostęp 2016-08-07].
  2. Parties and Elections in Europe: France (ang.). parties-and-elections.eu. [dostęp 2016-08-07].
  3. Jean-Luc Mélenchon quitte la coprésidence du Parti de gauche (fr.). itele.fr, 22 sierpnia 2014. [dostęp 2016-08-07].

Bibliografia[edytuj]