Partia Lewicy (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Partia Lewicy
Nouveau logotype PG.svg
Lider Jean-Luc Mélenchon i Martine Billard
Data założenia 2008
Ideologia polityczna socjalizm, eurosceptycyzm
Członkostwo
międzynarodowe
Partia Europejskiej Lewicy
Barwy czerwony
strona oficjalna
Demonstracja Partii Lewicy 5 listopada 2013 w Tuluzie

Partia Lewicy (fr. Parti de gauche, PG) – francuska partia polityczna o profilu socjalistycznym i eurosceptycznym[1], działająca od 2008.

Historia[edytuj]

PG powstała na skutek rozłamu w Partii Socjalistycznej. Geneza jej powstania wiąże się z powołaniem w ramach PS grupy pod nazwą Biegun Socjalnych Republikanów (Pour la République Sociale) w 2004. W listopadzie 2008 przywódcy PRS wystąpili z Partii Socjalistycznej, deklarując zamiaru budowy bardziej lewicowego i antyeuropejskiego ugrupowania pod nazwą Partia Lewicy. Kongres założycielski PG odbył się w lutym 2009.

Do Partii Lewicy przystąpiło m.in. dwóch senatorów i dwóch posłów do Zgromadzenia Narodowego. Przewodniczącym został Jean-Luc Mélenchon, były młodszy minister w gabinecie Lionela Jospina, zasiadający w izbie wyższej parlamentu.

Przed wyborach do PE w tym samym roku PG zawiązała sojusz wyborczy z Francuską Partią Komunistyczną pod nazwą Front Lewicy (Front de gauche). W wyborach parlamentarnych w 2012 Partia Lewicy wystartowała w ramach tej koalicji, zdobywając jeden z dziesięciu uzyskanych przez nią mandatów poselskich[2] (deputowanym został Marc Dolez).

Przypisy

  1. Jacek Kubiak: Kłopoty Sarko. polityka.pl, 2 lutego 2009.
  2. Parties and Elections in Europe – Francja (ang.)

Bibliografia[edytuj]